FinansMAX

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat bes iptal etme başvurusu yapmak isteyen müşteriler zorunlu olarak dahil edildiği bireysel emeklilik sisteminden nasıl cayabileceğini merak etmektedir.Herhangi bir kesinti olmadan bireysel emeklilik sigortasını iptal etmek isteyen Ziraat Bankası müşterileri bes iptal etme adımları ile zorunlu bes katılımlarını kolayca iptal edebilir.

2018 senesinin ilk çeyreği itibariyle 45 yaşın altında olan; işçi, memur veya sözleşmeli çalışan bireylerin sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı bir parçası olarak göstermek istiyor. Ancak bireysel emeklilik sisteminden herhangi bir kesinti yapılmadan cayabilme hakkına sahipsiniz. Bu işlem için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Peki ziraat bes iptal işlemi nasıl yapılır? Bu işlemi gerçekleştirmek için birden fazla yol bulunur.

Ziraat Bankası BES İptal Etme

Ziraat bireysel emeklilik iptali işleminin 3 ayrı yolu bulunuz. Bunlardan ilk seçenek, Ziraat Mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirilen iptal işlemidir.Bu yöntemleri kullanarak başvuru sürecinizi başlatabilir ve kısa sürede maaşınızdan kesilen sigorta bedelini kesintisiz şekilde iade alabilirsiniz.

  • Mobil Bankacılık ile BES iptal etme:

Ziraat müşterileri telefonlarını kullanarakta zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkabilir.Bunun için mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan hemen sonra aşağıdaki adımlar ile ziraat bes iptal başvurunuzu yapabilirsiniz.

Menü > Değişiklik ve Talepler > Otomatik Katılım Sözleşmeleri adımlarını sırasıyla takip edin. En son sayfada, Cayma Talebine ait adımlarını izleyerek bireysel emeklilik sistemi iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Müşteri hizmetleri ile BES iptal etme

Ziraat bes iptal etme işlemini, müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştirmek için 0850 222 97 00 müşteri temsilcisi numarasını arayın. Daha sonra burada istenilen bilgileri ya da şifreyi girin. Burada ortalama olarak 5 saniye 5 saniye bekledikten sonra 2/1/1 tuşlamalarını yapın. Müşteri temsilcisine bağlantı sağladıktan sonra, iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • İnternet sitesi üzerinden Ziraat Bes iptal etme

En son BES iptali seçeneği, işlemi web sitesi üzerinden gerçekleştirmektir. Bunun için ilk olarak besonline.ziraatemeklilik.com.tr web adresine giriş yapın. Akabinde bu adımları takip edin: Değişiklik ve Talepler > Otomatik Katılım Sözleşmeler > Cayma Talebi bu işlemleri yaptıktan sonra açılan pencereden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

5510 sayılı kanunun 4. maddesine binaen; işveren kişi düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle çalışanını bu plana dahil edebilir.

Ziraat Bankası BES İptal Numarası

Ziraat BES iptal işlemi için kullanılacak numara 0850 222 97 00‘dur. Cayma ya da iptal işlemleri için bu numara ile hafta içi çalışma saatlerinde Ziraat Bankasını arayabilirsiniz.Müşteri temsilcinize bağlandıktan sonra durumu ifade ederek maaşınızdan bes kesintisi olduğunu ve zorunlu bes sisteminden çıkarak kesilen paraları geri almak istediğinizi belirtin.Çağrı merkezi görevlisi bes iptali için size yardımcı olacak ve sistemden cayma için başvurunuzu alacaktır.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik İptalinde Stopaj Kesintileri Ne Kadardır?

BES içerisinde 10 yıl geçiren ve 56 yaşını dolduran bireyler emekliliğe hak kazanır. 10 yılı dolmadan bireysel emeklilik iptal işlemini yapan kişilerin toplam kazançları üzerinden yüzde 15 kesinti yapılır. 10 seneyi dolduran ancak 56 yaşını doldurmayan bireylerde ise yüzde 10 stopaj kesintisi olur.

Ziraat BES İptali Durumunda Devlet Desteği Kesintisi Olur Mu?

BES’e dahil olan çalışanlar için yüzde 25 devlet katkısı sağlanır. Aylık olarak yatırılan aidatlara, yüzde 25 devlet katkısı eklenir. Ancak iptal edebilmek için iletişime geçtiğinizde bazı kesintiler uygulanır. Bu kesintiler şekildedir:

Ziraat bankası bireysel emeklilik sisteminde 3 seneden az kaldığı halde iptal talebinde bulunanların devlet katkısı tümüyle kesilmektedir. BES’e 3 ve 6 yıl arasında katılım sağladıktan sonra ayrılma durumunda ise devlet katkısının yüzde 85’i kesilir. 6 sene ila 10 sene arası BES’ katıldıktan sonra iptal ettiren kişilere ise yüzde 65 kesinti uygulanır. BES süresini doldurduğu halde emeklilik yaşı gelmediği için iptal durumlarında ise yüzde 40’ı kesilir.

Kesinti Yaşamadan Ziraat Bes İptali

Ziraat Bankasında bireysel emeklilikten cayma hakkınızı veya bes iptal etme hakkınızı kullanmak için, sisteme giriş yaptığınız andan itibaren toplam 2 ayı geçmemiş olması gerekiyor. 2 ay içerisinde sistemden ayrılırsanız herhangi bir kesinti yaşamazsınız.

Cayma hakkınızı kullandıktan daha sonra, maaş üzerinden gerçekleşen kesintiler ve bu kesintilerin yatırım gelirleri tarafınıza gönderilir. Ziraat BES iptali ile bireysel emeklilik sisteminde, 2 ay kaldıktan sonra cayma hakkını kullanmadığınız durumlarda, ilk giriş için 1.000 ₺’lik bir devlet katkısı sağlanır.

Etiketler: