FinansMAX

Zengin İnsanların 7 Özelliği

Başarısızlıklarınızın sizin kontrolünüz dışında gerçekleşen bireysel eksikliklerden olduğundan mı yoksa biraz gayret ile düzeltebileceğiniz kusurlar olduğunamı inanıyorsunuz?

Başarılı kişilerin problemlere bakış açıları gerçekten etkileyicidir. Başka kişilerin aşılamaz engeller gördüğü yerlerde onlar imrenecek meydan okumalar ve çözülecek problemler görürler. Güçlükler karşısındaki kendilerine olan güvenleri ve diğer birçok kişiyi geride bırakan; olumsuzlukları bırakabilme kabiliyetlerinden gelir.

Yapılmış olan araştırmalar başarısızlık durumlarını kişisel eksikliklerine yorumlayan bireylerde daha çok depresyon oranı olduğunu, pozitif olan bireylerin ise başarısızlık durumuna öğretici tecrübeler olarak baktıklarını ve gelecekte daha iyi bir şekilde yapabileceklerine inandıklarını gösteriyor.

Oxygen Consuktancy danışanlarınca yazılan İK Notları, çoğu kişinin aksine başarılı kişilerin engel olarak görmediği 7 mevzuyu gündeme getiriyor.

Yaş

Yaş gerçekten sadece sayıdan ibarettir. Başarılı kişiler yaşın; neler yapabileceklerini ya da kim olduklarını belirlemesine asla müsaade etmezler. Tabii ki kişiler size yaşınız sebebi ile neler yapıp neler yapamayacağını söylemek mecburiyetinde hissederler. Onları sakın dinlemeyin. Çünkü başarılı kişiler bunları dinlemezler. Onlar rehber olarak kendi tutkularını ve isteklerini takip eder, içinde yaşamış oldukları bedeni değil.

Negatiflik

Başarılı kişiler vakitlerini kaliteli bir şekilde değerlendirerek; işlerin nasıl olması gerektiğinden ya da nasıl olacağından şikâyet etmek yerine şükür etmeleri gereken şeyleri düşünürler. Var olan en iyi çıkar yolunu bulurlar,  problemin üstesinden gelirler ve yollarına devam ederler.

Negatiflik başka bir insandan geldiği zaman başarılı kişiler kendilerini sorundan uzaklaştırarak ve sınırlar koyarak uzaklaşırlar. Şu şekilde düşünün: şayet şikâyet eden birey sigara içiyor olsaydı tüm gün orada durup pasif içicilik yapar mıydınız? Elbette hayır, kendinizi oradan uzaklaştırırdınız. Aynı davranışı negatif insanlara da yapmalısınız.

Şikâyet eden kişileri durdurmak için en iyi yol o kişilere şikâyet ettikleri problemi nasıl bir şekilde çözmeyi düşündüklerini sormaktır. Dikkat edin soru sonrasında ya konuşmayı yapıcı bir yere çekeceklerdir ya da susacaklardır.

Zehirli İnsanlar

Başarılı kişiler basit bir bakış açısına inanır; en fazla vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınızdır. Yakın zamana baktığımızda en başarılı firmaların bir bölümünün muhteşem ikililer tarafınca kurulduğunu görürüz. Apple şirketinden Steve Wozniak ve Steve Jobs aynı sokakta yaşıyordu. Microsoft şirketinden Paul Ailen ve Bill Gates hazırlık okulunda tanıştılar ve Google şirketinden Larry Page ve Sergey Brin Stanford’da tanıştı.

Büyük başarılı kişiler tam potansiyele erişmenize nasıl yardım ediyorlarsa zehirli kişiler de sizi kendileri ile beraber dibe çekerler. İster negatiflik ister mağdur ya da zalimlik sendromu olsun zehirli kişiler uzak durulması gereken sürtüşme ve streslere sebep olur. Şayet yaşamınızda olduğunuz konumdan mutlu değilseniz çevrenize bir bakın. Genelde problemlerinizin kökü etrafınızdaki kişilerdir. Çevrenize doğru kişileri alana kadar en üst seviyenize asla ulaşamazsınız.

Başkalarının Ne Düşündüğü

Başarılı kişiler, başka kişilerin ne düşündüğüne aldırmanın hem enerjiyi hem de zamanı boşa harcamak olduğunun farkındadırlar. Bu bakış açısında olan insanlar yaptıkları bir şeyden dolayı iyi hissettikleri zaman başka kişilerin düşüncelerinin bunu ellerinden almasına müsaade etmezler. Başka kişiler sizin için ne düşünürse düşünsün ve bir şeyin aşikâr olduğu bellidir: asla olduğunuzu söyledikleri gibi kötü ya da iyi değilsinizdir.

Korku

Korku sizin hayal gücünüzden gelmiş olan durağan bir duygu durumundan başka bir şey elbette değildir. Tehlike gerçektir. Neredeyse bir kamyonun altında kalacağınız an gelen rahatsız edici bir adrenalin patlamasıdır. Başarılı kişiler bu durumu diğer herkesten çok daha iyi bilir, bundan dolayı korkuyu tersine çevirirler. Korkularını yendikleri vakit gelen rahatlama duygusuna bağımlıdırlar. Korkmuş hissettiğiniz zaman hayatta asla geri durmayın. Size olabilecek en felaket şey hala hayattayken içinizin ölmesine müsaade vermenizdir.

  • Gelecek Ya da Geçmiş

Korkuya benzer gelecek ve geçmiş de zihnimizin ürünleridir. Ne herhangi bir endişe duygusu geleceği ne de suçluluk duygusu geçmişi değiştirebilir. Başarılı kişiler bu durumun farkındadır ve anı yaşamaya konsantre olurlar. Şayet daima farklı bir yerdeyseniz ve o anın doğallığını kötü ya da iyi bir şekilde tamamen kucaklayamıyorsanız tam bir şekilde potansiyelinize ulaşmanız oldukça zordur.

Anda Yaşamak için 2 Tavsiye;

  • Geçmişinizi olduğu gibi kabul edin. Şayet geçmişiniz ile barışmazsanız geçmişiniz peşinizi asla bırakmaz ve ayriyeten geleceğinizi de yaratır. Başarılı kişiler sadece ne kadar bir yol kat ettiklerini görmek için geçmişe bakarlar.
  • Geleceğin belirsiz olduğunu kabul edin ve kendinize lüzumsuz beklentiler vermeyin. Şimdi ve burada kaygının hiçbir yeri yoktur. Üstün Dökmen’in dediği gibi “Geçmişin keşkeleri ve geleceğin endişeleri şu anımızı çalan iki hırsızdır.”

 

  • Dünyanın Hali

Haberlere şöyle bir göz attığınız zaman şiddetli saldırılar, kırılgan ekonomiler, savaş, batan firmalar ve çevresel felaketlerden doğan sonsuz bir arapsaçı olduğunu görürsünüz. Dünyamızın hızlı bir şekilde bayır aşağı gittiğini düşünmemiz kolay olanıdır.

Ve kim bilir? Belki de öyledir. Ama başarılı kişiler bunun için kaygılanmaz çünkü kontrol edemeyecekleri durumlara takılıp kalmazlar. Bunu düşünmek yerine enerjilerini tamamı ile onların gücü içinde olan 2 şeyi yönetmeye odaklarlar: çabaları ve dikkatleri.

Dikkatlerini şükür ettikleri şeylere verirler bununla birlikte dünyada olan güzel şeylere bakarlar. Çabalarını, her zaman kendi yaşamlarını ve etraflarındaki dünyayı geliştirmeye odaklarlar. Çünkü bu ufak adımlar dünyayı daha güzel bir yer yapabilmek için lazım olan tek şeydir.

Sonuç: Başarınız sizin zihin yapınızdan gelir. Odaklanma ve disiplin ile bu yedi maninin tam gücünüze erişmenizi asla engel olamayacağından emin olabilirsiniz.

Etiketler: