FinansMAX

Yapı Kredi Bankası’nın Sahibi Kim? Yapı Kredi Kime Ait?

Yapı Kredi Bankasının sahibi kim? Yapı Kredi Bankası ortakları kimdir? Yapı Kredi Bankası kimin? Yapı Kredi Bankası ortaklık yapısı nedir? Yapı Kredi Bankası yeni ortaklık yapısı nedir? Yapı Kredi Bankası hizmette sınır yoktur sloganı ile yıllardır hizmet veren bir özel bankadır. Yapı Kredi kim tarafından kurulmuştur? Sorusunun cevabı ise Kazım Taşkent’tir. Geçmişten günümüze kadar Yapı Kredi Bankası yalnızca müşterilerinin güvenin kazanmayı amaçlamış ve en iyi hizmeti vermeye çalışmıştır.

Yapı Kredi Bankasının günümüzde 940 adet şubesi bulunmaktadır. Ayrıca 16.000 adet çalışanı ile de Türkiye’de yer alan önemli özel bankalar arasında yer almaktadır. Ülkemizde net sermaye payı ise 70 milyardır. Yapı Kredi Bankası kime ait sorusunun cevabı is Koç Holding olmaktadır. Çukurova Holdingin borçları nedeni ile Yapı Kredi Bankasının %51 oranı Koç Holdinge aittir.

Yapı Kredi Bankası Kime Aittir?

Yapı Kredi günümüzde açıklanan orana göre %81.9 oranında Koç Finansal Hizmetlere aittir. Yapı Kredi Bankasının sahibi kim? Gibi sorular oldukça fazla sorulardan biridir. Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir.

Çünkü genellikle yüksek kazanca sahip olan kuruluşların belirli oranda ortaklık yapısı bulunmaktadır. Fakat Koç Finansal Hizmetler Yapı Kredi Bankasının doğrudan %9’una, dolaylı yoldan ise %41 oranına sahiptir. Yapı Kredi kimin sorusuna da bu şekilde cevap verilebilir.

Yapı Kredi Bankası'nın Sahibi Kim? Yapı Kredi Kime Ait?

Yapı Kredi Bankası’nın Sahibi Kim? Yapı Kredi Kime Ait?

Yapı Kredi Bankası Eski Ortaklık Yapısı Nedir?

Yapı Kredi kimin sorusuna eskiden farklı şekilde cevap verilmekte idi. Fakat günümüzde ise daha farklı bir şekilde cevap verilmektedir. Eskiden Yapı Kredi ortaklı yapısı ise şu şekildedir:

  • Yapı Kredi ortaklık yapısı %50 oranına Koç Finansal Hizmetler
  • Yapı Kredi %50 UniCredit
  • %18.1 oranı ise halka açık şeklindedir.

Yukarıda belirmiş olduğumuz gibi eskiden sorulan Yapı Kredi Bankası kime ait sorusunun cevabı bu şekildedir. Yapı Kredi Bankası güçlü ve büyük bir ortaklık yapısına sahip olan özel bir bankadır.

Yapı Kredi Bankası Yeni Ortaklık Yapısı Nedir?

Yapı kredi kime ait sorusu günümüzde farklı şekilde cevap almaktadır. Yapı Kredi Bankasının ortaklık yapısı eskiye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Yapı Kredi kime ait sorusunun cevabı da paralel olarak farklılık göstermektedir. Yapı Kredi Bankası yeni ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • Yapı Kredi ortaklığının %40.9 Koç Ailesi
  • Yapı Kredi ortaklığının %31.93 UniCredit
  • Yapı Kredi ortaklığının %18.1 halka açık şekilde borsada
  • Yapı Kredi ortaklığının %9.4 oranı ise Koç Topluluğu

Yapı Kredi Bankasının yeni ortaklık yapısı ise yukarıda söylemiş olduğumuz gibidir. Bu şekilde ortalama olarak en fazla hissedar Koç Holding olmaktadır. En az paya sahip olanlar ise hem halka açık şekilde arz edilen hisse hem de Koç Topluluğuna ait olan hissedir. Bu şekilde Yapı Kredi Bankasının ortaklık yapısı mevcuttur.

Söylemiş olduğumuz gibi Yapı Kredi Bankasının kime ait olduğu net bir biçimde ifade edilememektedir. Fakat Yapı Kredi Bankasının en fazla hissedarı ve ortaklığı ise Koç Holding ve Koç ailesine aittir. Yapı Kredi Bankası büyük oranda UniCredit ile ortaklık içinde yer almaktadır.

Etiketler: