Bankacılık

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? Veraset İlamı

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babası vefat eden bireyler, babalarının vefatından sonra adlarına ya da hesaplarına tanımlı olan mal veya mirası sorgulamak isterler. Bunu sorgulama hakkı sadece mal sahibine verilmiştir fakat herhangi bir ölüm durumunda sorgulama hakkının başkasına geçebilmesi için bu kişinin, vefat eden bireyin birinci derecen akrabası olması gerekir. Mal varlığının az veya fazla olması bu noktada önemli değildir. Babadan kalan malı sorgulamak için tüm mirasçıların onay vermesi gerekir. Babanın tüm evlatlarının onayıyla Veraset ilamı alınarak  mal veya miras varlığı sorgulanabilir. Onay veremeyecek durumda olan bireyler diğer kardeşlere vekalet vermek zorundadır aksi durum olduğunda Veraset ilamı Noter tarafından verilmeyebilir.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Babalarına ait herhangi bir mal varlığı olup olmadığını sorgulamak isteyen ve Veraset İlamı almak isteyen kişiler Veraset İlamı’nın nereden alındığını sorgulamaya başlarlar. Veraset İlamı bir kere alındığı zaman tüm miras ve mal işlemlerinde kullanılabilir. Veraset İlamı, ikamet edilen yerde bulunan bir Noter aracılığıyla alınabildiği gibi, adliyelerde bulunan Sulh Mahkemesi’nden de alınabilir. Veraset İlamı’nın alınabilmesi için bireylerden birtakım belgeler istenir. Veraset İlamı alabilmek için tüm mirasçıların birlikte gitmelerine gerek yoktur. Bu işlemi sadece bir kişi de yapabilir. Veraset İlamı alabilmek için miras sahibine ait ölüm belgesi, başvuru dilekçesi veya formu ve nüfus kayıt örneğine ihtiyaç duyulur.

Veraset İlamı Almak Ücretli Midir?

Veraset İlamı alındıktan sonra mirasçıya ait olan tüm miraslar rahatlıkla öğrenilebilir. Üzerine kayıtlı olan ev, araç ve arsanın mirasçılara paylaşılabilmesi bu belgenin varlığıyla mümkündür. Aksi takdirde mirasçılar herhangi bir hak talep edemezler. Veraset İlamı alma ücretini Noter belirler ve bu ücret genellikle ortalama olarak 170 TL ye denk gelmektedir. İlam oluşma süresi yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Herhangi bir belge eksikliği ve olumsuz bir durumda devreye avukatlar girer ve Veraset İlamı alma görevini üstlenirler. Avukat aracılığıyla da bu evrak alınabilir. Tüm tapu ve arsaların, mirasçılar arasında paylaşılması gerektiği tüm zamanlarda, büyük ölçüde önemi olan Veraset İlamı, mal varlığını öğrenebilmenin ilk adımıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı