FinansMAX

UniSwap Coin Nedir, Nasıl Alınır?

UniSwap (UNI) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Uniswap coin nedir nasıl alınır diye merak eden yatırımcılar için açıklamak gerekirse, UNI Token, Uniswap merkeziyetsiz borsasının yönetiminde söz sahibi olmasını sağlayan yönetim tokenidir. Uniswap sistemi açık yazılım protokolüdür ve sistem içi güncellemelerin yapılabilmesi için kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunar. Kullanıcılar da aldıkları UNI Token ile güncellemeler için oy kullanabilir. Güncelleme veya değişimler yalnızca oylama sonucu yapılır.

DeFi projeleri kapsamında merkeziyetsiz yapısından biri olan Uniswap, kendi havuzunda tokenlerin alışverişlerine olanak tanıyan akıllı sözleşmeler sağlar. Merkezi borsalardan farkı ise işlemlerin borsaya aktarılmasından sonra takas gibi işlemleri egale ederek takası cüzdan ile yapabilmenizi sağlamasıdır.

Sabit ürün pazar yapıcı modeli denilen mekanizma üzerine kurulu olan UNI, eşdeğer bir token ile finanse edilebilir özelliktedir. Madenciliği yapılan bir coin değildir ve tamamı belli aralıklarla üretilir. UNI coinin gördüğü en düşük fiyatı 0,4190 dolar iken en yüksek fiyatı 21,51 dolardır. Bu değeri 4 Şubat 2021 tarihinde görmüştür. Dolaşımdaki arzı ise 289.867.679 değerindeyken toplam arzı 1.000.000.000 UNI’dir.

UNI Token Nedir?

UNI Token Uniswap tarafından kripto para piyasasına sunulan para birimidir. 1 Eylül 2020 tarihinden önce işlem sağlayan herkese 400 UNI promosyon verilmiştir. SushiSwap kendisine ait kripto para birimini piyasaya soktuktan sonra UniSwap da kripto para birimi çıkarmış ve piyasada yerini almıştır.

DeFi alanına likidite oluşturabilmek, alım satım ve ticaretin sağladığı değer için kullanılan UniSwap, piyasa yapım sürecini otomatikleştirmiş ve riski sınırlandırarak tüm taraflar için masrafları azaltmıştır. Böylece etkinliği teşvik etmeyi amaçlamıştır. Kullanıcılar için kimlik zorunluluğunu da kaldıran mekanizma, herkesin her token çifti için likidite havuzu oluşturmasına olanak tanıyor.

UniSwap Coinin Piyasadaki Durumu

Uniswap coini toplam arzı 1 milyar birime oluşmuş bir kripto para birimidir. Bu coinler 4 yıl boyunca elde edebilir ve 4 yılın sonunda ağ katılımını sürdürmek için yüzde 2 daimî enflasyon oranı gelecek. UNI Token dağılımı ise kullanıcılar %60 takım üyeleri %21,51, yatırımcılar %17,8 ve danışmanlar %0,69 şeklindedir.  Ticaret için kullanılan merkeziyetsiz bir protokol olan UniSwap, kurum içi yönetişim tokenidir ve listelendiği borsalar Binance, OKEx, Coinbase Pro’dur. Aynı zamanda UniSwap’in kendi protokolü de bunlara dahildir.

UniSwap Coinin Geleceği Nasıldır?

UniSwap coinin geleceği yakın zamanda oluşan Airdrop sonrası yükselişe geçmesiyle yeşil ışık yaktı. Yükseliş adımı, kullanıcıların UNI coin üzerinde kazançlarını katlamalarını sağladı. Bir anda olan yükselişle birçok kişi UNI coini merak etmeye başladı. Geçmiş zamanlarda 29,49 TL değerindeyken 25 dolara kadar çıktı.

Uzun süreli yatırımlarda tercih edilebilir bir coin özelliği gösteren UNI, ani yükselişleri ile al sat yapmaya da uygundur. Her geçen gün UNI coine yatırım yapan kullanıcı sayısı artıyor ve bu da yükselen bir grafik izleyeceğinin müjdesini veriyor.