Kripto Para

Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı?

Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı?

Son dönemde kripto paralara vergi getirilmesi ve kripto paranın tekrar dünya gündeminde yerini almasıyla ülkemizde de çeşitli projeler yapılmaya başlandı. Bu projelerin bir kısma profesyonel şirketler tarafından yapılan altcoin projeleri olurken diğer küçük yazılım ekiplerinin coin üretme girişimleri olduğu görüldü. Özellikle yapılan bu yeni projeler altcoin borsaları tarafından gözlemlenmeye başlandı. Peki  İCO sistemi kimi ülkelerde serbest kimi ülkelerde ise yasakken bizim ülkemizdeki  durum ne ?

İCO’nun ülkemizdeki durumu ne?

Bu sorularla yasal olarak incelendiğinde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Dijital paranın BDDK ile ilgili raporlarının öneminin yanı sıra elektronik ürün sınıfına girip girmediği halen tartışılıyor. Fakat uzmanlar elektronik paranın da elektronik ürün sınıfına girdiğini ısrarla dile getiriyorlar. Buradan yola çıkılarak Türk İCO’lar yasal mı değil mi soruları ve kafalardaki bazı sorulara yanıt bulunuyor.

ico

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Kripto paralara vergi getireceğiz”

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto paralara vergi getireceğiz söylemi yeni İCO’ların yasallığı hakkında da ipucu vermeye başladı. Bundan önce kimi hukukçular İCO için herhangi bir düzenleme bulunmadığı için yasa dışılık olmadığını belirtirken bazı mali hukukçular kripto paraların elektronik para olduğunu ve elektronik ürün vergisine tabi olduğunu ifade ettiler.

Aslında olaya bakarsanız İCO yapıp coin çıkarmak hazır sistemler varken çok da zor görünmüyor. Ethereum üzerinden coin üretmek yazılımsal bilgi isteyen bir süreç olsa da Waves gibi borsalarla çok kolay coin basılabiliyor.

Fakat ülkemizde son dönemde gündeme gelen coinlere dijital vergi getirilmesi konusu devlet tarafından izinli İCO dönemi mi geliyor sorusunu akıllara getirdi. Özellikle dolandırıcılık vakalarının artması da devleti bu şekilde düzenlemelere teşvik ediyor. Gerek ülkemizde gerekse dünyada İCO’ların kötü sonlu bitenlerinin binlerce hatta yüz binlerce olduğunu gözlemlersek alınan kararın doğru bir karar olduğu gözlemleniyor.

Sadece İCO ve yeni coin’e değil cüzdanlardaki coinlere de vergi getirilmesi gündemde. Cüzdanlardaki coinlerin rakamlarına nasıl ulaşılacak bu işlemlerden vergi verilecek rakam nasıl ortaya çıkacak analizi zor süreçler gibi görünse borsalarla anlaşılarak ne kadar coin alım satımı yapıldı fark edilebilir. Fakat binlerce merkezi olmayan borsanın bulunması bu işi zor hale getiren etkenlerden biri.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı