FinansMAX

Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı 2022

Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı?

 

Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı Son dönemde kripto paralara vergi getirilmesi ve kripto paranın tekrar dünya gündeminde yerini almasıyla ülkemizde de çeşitli projeler yapılmaya başlandı. Bu projelerin bir kısma profesyonel şirketler tarafından yapılan altcoin projeleri olurken diğer küçük yazılım ekiplerinin coin üretme girişimleri olduğu görüldü. Özellikle yapılan bu yeni projeler altcoin borsaları tarafından gözlemlenmeye başlandı. Peki  İCO sistemi kimi ülkelerde serbest kimi ülkelerde ise yasakken bizim ülkemizdeki  durum ne ?

İCO’nun ülkemizdeki durumu ne?

Bu sorularla yasal olarak incelendiğinde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Dijital paranın BDDK ile ilgili raporlarının öneminin yanı sıra elektronik ürün sınıfına girip girmediği halen tartışılıyor. Fakat uzmanlar elektronik paranın da elektronik ürün sınıfına girdiğini ısrarla dile getiriyorlar. Buradan yola çıkılarak Türk İCO’lar yasal mı değil mi soruları ve kafalardaki bazı sorulara yanıt bulunuyor.Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı

Türkiye'de İCO Yapmak Yasal mı

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Kripto paralara vergi getireceğiz”

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kripto paralara vergi getireceğiz söylemi yeni İCO’ların yasallığı hakkında da ipucu vermeye başladı. Bundan önce kimi hukukçular İCO için herhangi bir düzenleme bulunmadığı için yasa dışılık olmadığını belirtirken bazı mali hukukçular kripto paraların elektronik para olduğunu ve elektronik ürün vergisine tabi olduğunu ifade ettiler.Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı

Aslında olaya bakarsanız İCO yapıp coin çıkarmak hazır sistemler varken çok da zor görünmüyor. Ethereum üzerinden coin üretmek yazılımsal bilgi isteyen bir süreç olsa da Waves gibi borsalarla çok kolay coin basılabiliyor.

Fakat ülkemizde son dönemde gündeme gelen coinlere dijital vergi getirilmesi konusu devlet tarafından izinli İCO dönemi mi geliyor sorusunu akıllara getirdi. Özellikle dolandırıcılık vakalarının artması da devleti bu şekilde düzenlemelere teşvik ediyor. Gerek ülkemizde gerekse dünyada İCO’ların kötü sonlu bitenlerinin binlerce hatta yüz binlerce olduğunu gözlemlersek alınan kararın doğru bir karar olduğu gözlemleniyor. Türkiye’de İCO Yapmak Yasal mı

Sadece İCO ve yeni coin’e değil cüzdanlardaki coinlere de vergi getirilmesi gündemde. Cüzdanlardaki coinlerin rakamlarına nasıl ulaşılacak bu işlemlerden vergi verilecek rakam nasıl ortaya çıkacak analizi zor süreçler gibi görünse borsalarla anlaşılarak ne kadar coin alım satımı yapıldı fark edilebilir. Fakat binlerce merkezi olmayan borsanın bulunması bu işi zor hale getiren etkenlerden biri.

 

ICO nedir?

İlk Dijital Para Arzı (ICO), geleneksel finansal sistemin dışında ortaya çıkan yeni dijital şifreli para birimlerini temel alan kontrolsüz bir alternatif fon aracıdır. Yakın zamanda, yeni kurulan işletmeler için önemli bir sermaye kaynağı haline geldi.

2013 yılında Omni Layer (resmi olarak Mastercoin) ve 2014’te Ethereum tarafından düzenlenen ilk ICO setlerinin tamamlanmasından bu yana birçok set bunu takip etti.

Sadece bu yıl 3.2 milyar doları aşkın dijital para yatırımcılara satıldı. Bu model, birçok projenin ve yeni kurulan işletmenin işlerini başlatmak için gereken fonlamaya yardımcı olmaktadır.

Gelişmekte olan iki yeni şirket olan Filecoin ve Tezos şu an sırasıyla 257 milyon $ ve 232 milyon $ ile en büyük dijital para satışına sahiptir.

ICO nasıl çalışır?

Yeni işletmeler, fiş adı verilen kendi dijital para birimlerini oluşturup satarak para toplamaktadır. Fişler, Bitcoin ve Ether gibi dijital para birimleriyle oluşturulma şekli ve karakteristik özellikler bakımından birbirine benzemektedir.

Kendi dijital para biriminizi yaratmak ve bir ICO başlatmak, göründüğü kadar karmaşık değildir. ICO’lar genellikle önde gelen blok zinciri (dijital para birimlerinin arkasındaki teknoloji) ve ICO platformu olan Ethereum ağı üzerinde yer alır.

Hem Ethereum hem de Bitcoin’in arkasındaki yazılım açık kaynaklıdır; yani kaynak kodu, Ethereum Smart Contract’ı kullanarak kendi dijital para birimini oluşturmak veya değişiklik yapmak isteyen herkese açıktır.

Bu, kabul edilen ticaret şartları çerçevesinde taraflar arasında dijital varlık transferini sağlayan bir bilgisayar protokolüdür. Kodla uğraşmaktan hoşlanmıyorsanız, küçük bir ücret karşılığında sizin için bunu yapmaya istekli şirketler bulabilirsiniz.

Yatırımcılar genellikle yeni dijital paraları ya da fişleri Bitcoin veya Ether – Ethereum ağı içindeki dijital para birimi – geliştiricilerine göndererek satın alırlarSatın alınan fişler, geliştiricilerin inşa ettiği veya inşa etmeye söz verdiği bir bilgi işlem servisinde kullanılır.

Örneğin, yeni bir film yayını servisi, abonelik fişlerini lansmandan önce halka satabilir ve servis çalışmaya başladıktan sonra büyümesi için motive olan müşteriler biriktirebilir.

Ancak, yatırımcıları, gelecekteki ulaşacağı değer vaadiyle fiş veya dijital para satın almaya ikna etmek genellikle zor bir konudur ve pek çok yeni şirket, değer kazanmaya başlayamadan iflas eder.

Etiketler: