FinansMAX

Türk Telekom puk kodunu unuttum (Kesin Çözüm)

Bir operatörden kart aldığımızda teslim edilen sim kart çerçevemizde yer alan pin kodu hattı açmak için ilk engeli aşmamıza yarayan şifredir. Bu şifreyi unutursak kurtarma kodu olarak puk kodu olarak adlandırılan ikinci kodu kullanmamız gerekir.  Bu kod çerçevede yer alır ve değiştirilemez bu nedenle eğer çerçevemiz hala elimizde ise puk kodunu öğrenmek ve kurtarma kodu olarak kullanmak basit ve pratik olacaktır. Peki puk kodunu unutursak ne olur? Bu noktada Türk Telekom puk kodunu unuttum (Kesin Çözüm) sorunu ile karşılaşırız. Eğer pin kodunu unutmuş veya bloke edilmesine neden olduysak bu sorun hattımızın kapanmasına yol açabilir. Bu durumda Online İşlemler veya Müşteri Hizmetleri üzerinden sorunu çözebiliriz.

Türk Telekom puk kodunu unuttum (Kesin Çözüm)- Online İşlemler

Eğer puk unutma sorunu ile karşı karşıyaysak sorunu hızlı bir şekilde çözmek ve kartımızı aktive etmemiz için iki alternatif yoldan birini tercih etmek gerekir. Bu alternatifler Online İşlemler ve Müşteri Hizmetleri’ni aramaktır. Müşteri Hizmetleri’ne ulaşmak için 444 1 500 numarasını tuşlamanız gerekmektedir. Diğer alternatif için ise internet sitesine girerek Online İşlemler’deki Mobil sekmesini kullanabilirsiniz. Burada puk kodunuzu sorgulayarak öğrenebilir ve işleminizi tamamlarsınız. Ancak puk kodu unutma sorunu ile karşılaşır ve kodu dokuz kez yanlış girerseniz sim kartınız bloke olacaktır. Peki sim kartın bloke olmaması için ne yapılması gerekir? Puk kodumuzu unutma sorununu nasıl çözeriz?

Sim Kartın Bloke Olmaması İçin Ne Yapılması Gerekir?

Pin kodunu üç defa yanlış girerek bloke ettiğimiz durumlarda puk kodu kurtarıcı anahtardır. Ancak ikinci yolu (puk kodu) da unutursak artık daha tehlikeli bir durum ile karşılaşırız ve puk kodunu dokuz kez yanlış girersek hat bloke olur. Bu durumda yeni  bir hat almanız gerekir. Sim kartın bloke olmasını engellemek oldukça basittir. İlk olarak sim kart çerçevesini saklamamız gerekir. Eğer çerçeveyi saklamadıysak yazımızda belirttiğimiz gibi Online İşlemler veya Müşteri Hizmetleri yoluyla puk kodumuza ulaşabiliriz. Böylece hattımızın yanlış puk kodu girilmesi nedeniyle bloke olmasından kaçınmış oluruz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

 

Etiketler: