Genel Blog

Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom Hız Testi ile internetinizin hızını kolaylıkla ölçebilirsiniz. !!!

İnternet bilişim çağının en önemli ve ön plandaki şeylerinden biridir. Gün geçtikçe ortaya çıkan yeni uygulamalar, siteler ve oyunlar büyümekte ve daha fazla veri akışı talep etmekte. Hal böyle iken internet hızı kullanıcılar için çok önemli bir konuma gelmektedir. Türk Telekom hız testi hem Türk Telekom hem de diğer internet sağlayıcıları için kullanılabilecek bir internet hızı test etme aracıdır. Bu testle beraber indirme, yükleme ve ping verilerini öğrenebiliriz. Bu yolla kullandığımız internetin hızını öğrenebilir ve bize vaat edilen hızın karşılanıp karşılanmadığını anlayabiliriz. Peki, Türk Telekom hız testi sonuçları doğru mudur? Hız ölçümünü olumsuz etkileyen durumlar nelerdir?

Türk Telekom Hız Testi Sonuçları Doğru Mudur ?

Türk Telekom hız testi kullanıcıların bize sağladığı internetin hızını ölçme imkanı sunar. İnternet hızı, sağlanan internetin bant genişliğiyle alakalıdır. Türk Telekom’un sağladığı test oldukça doğru sonuçlar verir ancak diğer yandan bazı uyarılar vardır. Bu uyarılara uyulması hız testinin doğru sonuçları vermesi için önemlidir. Birden fazla sitenin aynı anda açık olması bant genişliğini etkiler, özellikle TV veya radyo gibi bantta geniş yer kaplayacak olan aktiviteler internet hızını düşürmeye yönelik etki yaratır.

Bant Genişliği

Bant genişliği, bir iletim ortamının ya da haberleşme kanalının kapasitesini ifade etmektedir. Buna göre bant genişliği bizim kullanabileceğimiz maksimum internetin kapasitesini gösterir, çünkü kanalın kapasitesi bize sağlanabilecek internettir. Böylece kanalın üst kapasitesi de bizim internet kapasitemizi belirler. Bağlantı üzerinden birden fazla siteye girmek internet hızımızı etkiler. Özellikle bu sitelerde radyo, TV veya video tarzı bantta fazla kapasite kaplayan aktivitelerin sürdürülmesi internet hızını kötü etkiler. Ya da indirme ve yükleme aynı anda yapılırsa hız azalacaktır. Bunun nedeni ise yine bant genişliğine bağlıdır. Çünkü eğer bir ayarlama yapılmadıysa bant genişliği bağlı olan cihaza göre eş olarak ayrılır ve bize düşen bant kapasitesi üzerinden yaptığımız her faaliyet kapasiteden gider. Bu yüzden yeni bir aktivite eklenirse kendisine yer açacağı için diğer faaliyetlerin sahip olduğu bağlantı hızına ortak olur. Türk Telekom hız testi ise bant genişliği ve sürdürülen faaliyete göre değişiklik gösteren bu bağlantı hızını tespit etmektir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Hız testi sonuçları ne kadar doğrudur?

Türk Telekom hız testi büyük oranda doğru sonuçlar verir. Ancak ağa kaç cihazın bağlandığı, kaç sitenin açıldığı ve yapılan işlemler hızı etkiler bu nedenle de sonuçlar farklı çıkabilir.

İnternet hızını neler düşürür?

İnternet hızı bant genişliğine bağlı olarak değişir. Yaptığınız işlem ve bağlı cihaz sayısı bant genişliği kaplar, bu nedenle her yeni işlem bant genişliğinden düşen payı azaltır. Bant genişliğinde geniş yer kaplayan video veya radyo gibi işlemler internet bağlantısını yavaşlatır.

Etiketler

Emre

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı