FinansMAX

TKDK Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık ve tarım alanında dünya çapında yaşanan düşüş hem ulusal hem de uluslararası otoriteleri harekete geçirmiştir. Son dönemde hem ülkeler hem de Avrupa Birliği gibi yapılar tarım ve hayvancılık alanında teşvikler ve hibeler vermektedir. Bu alan daha cazip bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’de ise son yıllarda birçok kurum bu alanda destekleme sunmaktadır. TKDK (Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu), hayvancılık alanında küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvanları, yumurta üreticiliği, beyaz et üretim tesisi kurulumu, süt üreticiliği, kırmızı et üretim tesisi kurulumu alanlarında destekleme sunmaktadır. TKDK, IPARD programları ile kredi sunar. IPARD ise Avrupa Birliği ve potansiyel aday ülkelere destek için Katılım Öncesi Yardım Aracı’dır (Intstrunment for Pre-Accession Assistance-IPA). TKDK bu projeleri 2014-2020 yılları arasında desteklemektedir. Destek kapsamında %70 oranında verilen kredi hibe edilecektir. Önemli olan başvuru öncesinde TKDK kredisi nasıl alınır, öğrenmemiz gerekir. Eğer destekleme almaya hak kazanabilirseniz Şekerbank, Albaraka Türk, Burganbank, Fibabanka, Alternatif Bank, Denizbank, QNB Finansbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Halkbank, Anadolu Bank, Garanti Bankası, TEB, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası TKDK ile anlaşmalı bankalardır ve bu bankalardan krediyi alabilirsiniz.

TKDK Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Süreci

Tarımsal alanda büyük planlarınız var ancak ya hiç tesisiniz veya hayvanınız yok ya da var ama üretim potansiyeli düşük. Bu durumda yapmanız gereken bir destekleme bulmaktır. Bu doğrultuda Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hayvancılık alanında kredi ve hibeler vermektedir. Hayvancılıkla ilgili iş kurmak isteyen veya işini büyütmek isteyenler “TKDK kredisi nasıl alınır?” sorusuna bir cevap aramaktadır. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız öncelikle TKDK resmi internet sitesine kayıt olmalıdır (https://www.tkdk.gov.tr). Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra online başvuru için giriş yaparak projenize uygun paketi seçmelisiniz, faaliyeti gerçekleştireceğiniz ilin proje kapsamında olup olmadığını kontrol ediniz, daha sonra ise başvuru çağrı rehberini indirmeli ve incelemelisiniz. TKDK başvuru formunu doldurma kılavuzuna uygun olarak doldurmalıyız. Son olarak TKDK başvuru sayfasından işlemlerinizi tamamlayarak başvurunuzu yapmış olursunuz.

TKDK Kredisinin Kapsamı Nedir?

Hayvancılık ve tarımsal üretim alanında son yıllarda büyük bir teşvik rüzgarı esmektedir. Bu alanda pek çok kredi verilmekte ve hibe oranları yüksek tutulmaktadır. TKDK ise Türkiye’de kırsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlar. TKDK Kredisi nasıl alınır? Bu soruyu cevapladık ancak önemli olan diğer etken projenin kapsamının ne olduğudur. IPARD projesi ve dolayısıyla TKDK Kredisi 29 süt işletmesi, 13 kırmızı et üretim tesisi, 4 kanatlı et işleme tesisi, 22 sebze tesisi teşvik programına alınacaktır. Toplamda destekleme verilmesine hak kazanacak 68 proje seçilecek ve bu 68 proje için toplamda 71 milyon lira harcanacaktır. IPARD projesi temelde et, süt ve yumurta üretimi dolayısıyla tesislerini desteklemektedir. Proje Türkiye’de 42 ili kapsamaktadır. Bu iller Türkiye’deki her ilden seçilmiştir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: