FinansMAX

Tedaş 2022 Abonelik Alma Ücreti

Tedaş 2022 Abonelik Alma Ücreti, Abonelik Nasıl Alınır

 

Enerji kaynakları için yapılan başvurularda güvence bedelleri farklı oluyor ama abonelik şekilleri aynı sisteme dayanıyor. Tedaş 2022 abonelik alma ücreti her sene olduğu gibi bu yıl da önemli bir konu oldu. Öncelikle abonelik konusuna değinirsek, birkaç farklı başvurma yolu vardır. Eğer randevu alarak şube üzerinden abone olursanız ödemeyi de burada elden yapabilirsiniz. Ancak salgın döneminde klasik başvuru çok tercih edilmiyor. Bu yüzden Online İşlemler veya E-devlet ile başvuru yapabilirsiniz. Bu şekilde başvuru yaptığınızda sizden yine belge ve güvence bedeli talep ederler. Ancak bu kez mobil bankacılık ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca belgeleri de platforma yüklemenizi isterler.

Tedaş 2022 Abonelik Alma Ücreti Ne Kadar

Abonelik için başvuru yapılırken herkesten bir teminat bedeli alınır. Bu bedel gerçekleşebilecek bir zayiat ya da ödenmeyen faturaları tahsil etme gibi durumlar için istenir. Zaten eğer bu nedenlerle bir verecek oluşmazsa abonelik iptalinde son kullanım güvence bedelinden çıkarılarak aboneye geri ödenir. Tedaş 2022 abonelik alma ücreti de bu güvence bedelini ifade eder. Çünkü işlemler için ek bir ödeme talep edilmez. Bu bedel arz edilen elektrik gücüne göre belirlenir. Konutlarda en az 5 kW için sözleşme yapılır ancak ortalama olarak 6 kW talep edilir. Bu durumda en az verilecek tutar 165 TL, ortalama olarak konutlardan talep edilen tutar ise 198 Tl’dir. İş yerleri için firma temsilcisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Tedaş 2022 Abonelik Alma Ücreti, Abonelik İçin Gerekli Belgeler

Tedaş 2022 abonelik alma ücreti miktarı ve abonelik başvuru şekilleri hakkında yukarıda yer alan bilgileri okuduktan sonra bilmeniz gereken bir başka konu da sizden istenecek belgelerdir. Temel olarak sizden istenecek belgeler kimlik, sayaç numarası, tapu veya kira sözleşmesi ve yasal düzenleme sonrasında DASK poliçesinin bir örneğidir. Bu belgeleri şubeye götürebilir ya da tarama yoluyla dijital ortama yükleyebilirsiniz. Bu belgelerden sonra artık başvurunun tamamlanması için sadece imza atmanız ve güvence bedelini ödemeniz gerekir. Eğer güvence bedelini taksitler halinde faturaya yansıtmayı tercih öderseniz zaten daha sonra tahsil edilir.

Sık Sorulan Sorular

1-) Abonelik başvurusu yaptıktan ve gerekli belgeleri teslim ettikten kaç gün sonra elektrik açılır?

Bir şube veya internet sitesi üzerinden başvuru yaparken teminat ve belgeler de görevliye teslim edilir. Böylece talebiniz işleme alınmış olur, daha sonra birkaç gün içerisinde firmanın çalışanları eve gelerek son kontrolü yapar ve elektrik açılır.

2-) Teminat bedeli başvuru öncesinde mi ödenmelidir?

Teminat bedeli için iki farklı ödeme yolu vardır. Birincisi tek taksit halinde peşin olarak başvuru yaparken ödemektir. Diğeri ise taksitler halinde aylık faturalara yansıtma yöntemi ile daha uzun bir vadede ödemektir.

Etiketler: