FinansMAX

TEB’in Sahibi Kim? TEB Kime Ait?

Türkiye’deki yerli sermayeye ait olan bankalar arasında yer alan Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılından beri faaliyetlerine devam ediyor. Peki, TEB’in sahibi kim? TEB kime ait? Tamamen yerli sermaye ile doğup bugünlere kadar gelişen TEB, ilk olarak yerel bir banka olarak faaliyet göstermiştir. Kocaeli Halk Bankası olarak faaliyetlerine devam eden banka, 1982 yılından itibaren Türk Ekonomi Bankası olarak hizmet vermeye başladı. Çolakoğlu Holding tarafından 1982 yılında satın alınan banka, günümüze kadar gelişerek faaliyet vermeye devam etmiştir.

Kocaeli sınırlarını aşarak tüm Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan bankanın merkezi İstanbul ilindedir. TEB kimin? Türk Ekonomi Bankası, 2011 yılına kadar Türkiye içinde faaliyet gösterirken bu yıldan sonra yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiştir. TEB ortakları arasında yer alan BNP Paribas, bankanın hisselerini satın almıştır. BNP Paribas isimli şirketin hisse sahibi olmasından sonra uluslararası alanda faaliyet göstermeye başlayan Türkiye Ekonomi Bankası, günümüzde farklı ortaklar tarafından yönetiliyor.

Türk Ekonomi Bankasını Kimler Kurdu?

Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılında kurulmuştur. 90 yıldır başarıyla faaliyet vermeye devam eden bankanın kurucusu Kocaeli Halk Bankası olarak biliniyor. O dönemlerde sadece Kocaeli halkına hizmet veren banka zaman içinde gelişerek Türkiye’nin sayılı bankaları arasında girmeyi başarmıştır. Özellikle; yabancı sermayeye açıldıktan sonra bankanın marka değeri büyümüştür. TEB kime ait TEB’in sahibi kim?

TEB isimli banka daha önceki dönemlerde yerel bir banka iken günümüzde hem Türkiye’de hem de yurtdışında faaliyet gösteren bir bankadır. Kocaeli Halk Bankası tarafından kurulan bankanın günümüzde farklı ortakları bulunuyor. Hisseleri farklı kuruluşlara ait olan bankanın ortaklık yapısı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Türk Ekonomi Bankası kimin hakkında internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapılıyor.

Türk Ekonomi Bankasının Ortakları Kimlerdir?

1927 senesinden beri faaliyetlerini sürdüren TEB, günümüzde farklı ortaklar tarafından yönetilmeye devam ediliyor. 1982 senesine kadar yerel banka olan ve daha sonra Çolakoğlu Grubu’nun satın aldığı banka, 2000 senesinde halka arz edilmiştir. Paris merkezli faaliyet yürüten uluslararası banka BNP Paribas’ın 2005 yılında bankaya ortak olmasıyla birlikte bankanın günümüzdeki ortaklık kadrosu belli olmuştur. TEB kimin?

Türk Ekonomi Bankası ortakları şu şekildedir;

  • Yüzde 55.00 oranla TEB Holding A.Ş,
  • Yüzde 45 oranla BNP Paribas Holding A.Ş,
  • Yüzde 0,02 oranla Kocaeli Ticaret Odası,

Belirtilen ortakların sahibi olduğu TEB’in hisse ortakları arasında Çolakoğlu Grubu da bulunuyor. Grubun hisseleri BNP Paribas şirketi ile ortak yönetiliyor.

TEB'in Sahibi Kim?

TEB’in Sahibi Kim?

Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri Kimlerdir?

Türk Ekonomi Bankası yönetim kurulu bünyesinde Türk isimler bulunduğu gibi yabancı isimler de bulunuyor. Bankanın yönetim kurulu başkanlığını Yavuz Canevi yürütürken yönetim kurulu başkan vekilliği görevi ise Dr. Akın Akbaygil tarafından yürütülüyor. Bankanın yönetim kadrosunda Xavier Henri, Alain Georrges ve Jacques Roger gibi yabancı sermayenin üyeleri de bulunuyor. TEB kime ait TEB’in sahibi kim?

Türk Ekonomi Bankasının Kaç Tane Şubesi Var?

Yabancı sermayeye açılmasıyla birlikte gelişmeye devam eden TEB, Türkiye genelinde yeni şubeler açmaya devam ediyor. Türk Ekonomi Bankası kimin ve bankanın kaç çalışanı var gibi konularda araştırmalar yapılıyor. Bankanın bünyesinde 9.605 personel çalışıyor. Son verilere göre bankanın Türkiye genelinde 504 adet şubesi bulunuyor.

Etiketler: