FinansMAX

Tarımsal Destek Kredisi Veren Bankalar

Tarımsal Destek Kredisi

Tarımsal destek kredileri tanım olarak; çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına uygun faizden yararlanmalarını sağlayan bir finansman türü olarak biliniyor. Diğer krediler ile kıyaslandığı zaman hem faiz oranı bakımından hem de ödeme planı bakımından oldukça farklıdır. Tarımsal destek kredilerinin ödeme programı oldukça esnektir. Bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu destek kredilerinin oranları bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak gösterilecek olur ise X bankanın faiz oranı daha düşükken bir diğer bankanın faiz oranı diğerine oranla daha yüksek olabilir.

Tarımsal Destek Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Tarımsal destek kredisi alabilmek için gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Eksik olan evraklar sayesinde kredi işlemleriniz daha hızlı bir şekilde sonuçlanarak tarafınıza ödenir. Tarımsal destek kredisi için ihtiyaç duyulan evraklar şu şekildedir;

Başvuru sahibinin kimliği (ihtiyaca göre kimlik fotokopisi)

Adres bilgilerini içeren ve muhtarlık onaylı ikametgah belgesi

Tarımsal destek kredisi için talep edilen arsanın tapu bilgileri, kiralık durumda ise kira kontratı ve sözleşme bankaya teslim edilmelidir.

Evraklar tamamlandıktan sonra kısa süre içerisinde kredinizi alabilirsiniz.

Tarımsal Destek Kredisi Özellikleri

Çeşitli bankalar aracılığı ile tarımsal destek kredisi almak isterseniz aşağıdaki özelliklerini göz önüne alarak başvuru yapmanızda fayda vardır. Tarımsal destek kredisi özellikleri şu şekildedir;

Damla ve sulama işlemleri için birçok bankanın farklı çalışmaları mevcuttur. Bu işlemler için basınçlı sulama ile ilgili kredi vermektedirler.

Traktör ve çim biçme makinası gibi çeşitli ekipmanları satın almak için tarımsal mekanizasyon kredisinden faydalanmanız gerekir.

Diğer ekipmanlar içinde uygun görülen kredilerden yararlanabilirsiniz.

Tarımsal destek kredilerinde 7 yıl vade imkanı bulunuyor. Krediyi kullandığınız zaman ödeme vadesi 2 yıl sonrasına başlıyor. İlk iki yıl herhangi bir kredi ödenmiyor.

Krediler için yıllık bazda yaklaşık olarak %5 ila %9 oranında faiz uygulanıyor.

Traktör alımlarında yaklaşık 50 bin TL kredi kullanan kişilere 84 ay vade imkanı tanınıyor. Aynı zamanda uygulanan faiz oranlarında yaklaşık %50 oranında indirim uygulanıyor. Toplam geri ödemede ise 56.640,00 TL olarak geri ödeme yapılıyor.

Tarımsal Destek Kredisi Veren Bankalar

Tarımsal alanda faaliyet gösteren birçok çiftçiye hemen hemen her banka kredi veriyor. Aynı zamanda her bankanın farklı çalışma prensipleri ve faiz oranları mevcuttur. Bu faiz oranlarından ve kredinin özelliklerinden hangileri sizler için uygunsa kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tarımsal destek kredisi veren bankalar şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Şekerbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti BBVA
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Denizbank

Kredilerin onaylanma süreci, sizlerin bankada ki kredi geri ödeme performansınıza göre yaklaşık 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır ve sizlere bilgi verilir. Tarımsal faaliyetlerinizin aksamadan devam edebilmesi için destek kredilerinden faydalanabilirsiniz.