Müşteri Hizmetleri

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma İçin Makalemizi İnceleyebilirsiniz...

Kargo şirketleri bir yerden bir yere göndermek istediğimiz belge veya nesneleri en hızlı ve güvenli şekilde taşımak için her gün çalışmaktadır. Özellikle pandemi gibi bir dönemde dışarıya çıkamayan insanlar için oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Verdiği hizmet ile mesafeleri kendisi aşamayan insanlara yardımcı olmuşlardır. Aynı zamanda Türkiye çapında yaygın ağa sahip birden fazla firmanın olması rekabetin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu rekabette sürat kargo müşteri hizmetleri direkt bağlanma gibi bir fırsat sunması firmanın rekabette öne geçmesine yardım etmiştir. Bu yolla müşteri memnuniyeti konusunda müşteri hizmetlerinden maksimum verim alınmıştır.

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma Yolları

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri direkt bağlanma hizmetinin müşterilere daha hızlı ve kolay yardımcı olmak adına aktif şekilde çalıştığından bahsettik. Sürat kargo müşteri hizmetleri ve çağrı merkezine ulaşmak için 0850 202 0 202 numarasını tuşlamanız gerekir. Bu numara ile gerek duyduğunuzda firmanın temsilcilerinden destek alırsınız. Destek almak için hafta içi 09.00 – 18.30, Cumartesi: 09.00 – 14.30 saatleri arasında direkt müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yapacağınız görüşme ile sorunlarınıza kolayca çözüm bulabilir ve sorularınıza en doğru şekilde cevap alabilirsiniz.

Sürat Kargo Müşteri Kalite Politikası

Sürat Kargo hizmet politikasının bel kemiği müşteri memnuniyetini en yüksek seviyeye çıkarmak ve burada tutmaktır. Bu yüzden Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri direkt bağlanma hizmeti bu amaç uğruna çalışmaya başlamıştır. Firmanın kalite anlayışı bazı anahtar kavramlarla verilecek olursa bunlar güven, kalite ve sürattir. Hangi sektör olursa olsun bir müşteri kaliteye önem verir, nasıl davranıldığı önemlidir. Bunun dışında güven, verdiğiniz bir ürünün zarar görmemesi gereklidir. Ayrıca bir kargo şirketinin en önemli ayırt edici özelliklerinden biri de hızıdır. Acil olarak bir kargo göndermek isteyen bir kişi ürününü zarar görmeden, hızlı bir şekilde gitmesi gereken yere göndermek ister.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Sürat Kargo direkt müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirim ve hangi saat aralığında destek alabilirim?

Sürat kargo müşteri hizmetleri ve çağrı merkezine ulaşmak için 0850 202 0 202 numarasını tuşlamanız gerekir. Bu numara ile gerek duyduğunuzda firmanın temsilcilerinden destek alırsınız. Destek almak için hafta içi 09.00 – 18.30, Cumartesi: 09.00 – 14.30 saatleri arasında direkt müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Sürat Kargo firmasıyla ilgili bir sorun oluşursa firmaya nasıl ulaşabilirim?

Eğer firmadaki bir teslimatla ilgili sorun yaşarsanız ya da takip yapmak isterseniz öncelikle yerel şubeye ulaşmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu yolla çok daha hızlı bilgi alabilir ve sorunu çözüme kavuşturursunuz. Ancak daha ciddi bir sorun yaşandığında çağrı merkezi veya genel müdürlüğe ulaşmanız daha iyi olur. Çağrı merkezi için 0850 202 0 202. Diğer başka bir yol da e-posta göndermeniz. Mail adresi: cozummerkezi@suratkargo.com.tr

Etiketler

Hamdi

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı