FinansMAX

Starbucks Bayilik Şartları

Son yılların en popüler yiyecek ve içecek zincirleri arasında bir cafe devi olan Starbucks kesinlikle herkesin aklına ilk sıralarda gelecektir. Aslında kökleri uzun dönem öncesine dayanan ve neredeyse yarım yüzyılı deviren firma son yıllara kadar popüler değildi. Ama son yıllarda hızlı bir ivmeyle yükselişle geçti ve şu an cafe sektöründe dünyanın en büyüklerinden birisidir. Firma 70 ülkede 28 binden fazla mağazaya sahiptir. Bu ivmenin arkasında firmanın hızlı büyüme stratejisinin temellerini iyi atmış olması, etkin reklam ve aktif kampanyalar ile bu stratejiyi iyi bir şekilde desteklemeyi başarmasıdır. Girişimciler Starbucks bayilik şartları hakkında araştırmalar yapmaktadır, ancak şu an Starbucks’ın bir bayilik sistemi yoktur. Bunun yerine bir ülkede veya bölgede dağıtımı sadece bir firma üstlenmekte ve bu kapsama alanında tüm bayileri de bu firma açmaktadır. Türkiye’de ana bayilik ile anlaşarak Shaya Kahve Anonim Şirketi bu dağıtımı üstlenmiştir.

Starbucks Bayilik Şartları, Ana Bayilik

Starbucks bir franchise sistemine sahip değil ama Starbucks bayilik şartları yine de göz ardı edilmemelidir. Çünkü, firma ABD ve Kanada’da en azından yakın bir dönem boyunca bayilik vermeyecektir ancak diğer ülkelerde her şeye rağmen bir ihtimal vardır. Bu ihtimalin en az 315 bin USD olduğu söylenmekte ama o ihtimal gerçekten doğana kadar ve Starbucks ana bayi tarafından bir açıklama yapılana kadar bu ihtimal resmiyet kazanamayacak. Türkiye’de bayilik açmak isteyen girişimciler daha detaylı bilgi edinmek için Shaya Kahve firmasına ulaşabilir.

Shaya Kahve: Adres; Saray Mah. Site Yolu sk. Arel Plaza, No:5/4, Zemin Kat, 34768/Ümraniye/İstanbul

Tel: 0216 999 71 00, Faks: 0216 999 72 00

Starbucks Marka Stratejisi

Starbucks bayilik şartları hakkında konuştuk şimdi ise önemli bir diğer başlık markanın kendisidir. Her firma için en önemli şey markalaşmadır, çünkü küresel piyasada adından söz ettirmek için gerçek anlamda küresel bir marka olmalıdır. Starbucks’ın da temel hedefi bu olmuştur.  Bu yüzden aynı tip dekorasyonlar ve her zaman Starbucks lezzeti vermek için kullanılan aynı tip kahveler ile bahsedilen 70 bin mağazada hangi ülkede olursa olsun mükemmel Starbucks deneyimini yaşatmak hedeflenmiştir. Firma bu konuda öyle başarılı olmuştur ki ikonik deniz kızı logosu hepimiz için Starbucks firmasını hatırlatan bir sembol olmuştur.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: