FinansMAX

Siacoin (SC) Nedir Nasıl Çalışır

Siacoin (SC) Nedir? Nasıl Çalışır?

Siacoin, diğer kripto para birimleri gibi bir merkeze sahip olmayan network üzerinde katılımcılar tarafından depolanmak için seçilmiş dosyaların şifrelenmesini ve dağıtımını sunan, cloud storage (Türkçe ismi ile bulut depolama) için açık kaynaklı ve düşük maliyete sahip bir çözüm platformudur. Bu blok zincirinde katılımcılara sunulan cloud storage piyasanın yedeklenmiş, tamamiyle özelleştirilmiş ve diğer kripto para birimlerinden daha uygun fiyatlı olması amaçlanmaktadır. Siacoin, kullanıcıların kullanılmayan sabit disklerini barındırmalarına veya bir anlamda “kiralamalarına” izin vererek bulut depolamanın genel maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı başarmıştır. Peki bu sistem nasıl çalışır ve bulut depolamada fiyatlandırma nasıl yapılmaktadır?

Siacoin (SC) Nedir Nasıl Çalışır

Siacoin Nasıl Çalışır?

Merkezi bulut depolama şirketleri hacker saldırılarına karşı savunmasızdır ve depolama sistemlerini kontrol eden şirketlerde dosyalar tamamen şirket çalışanlarınca kontrol edilmektedir. Sia platformunda ise geleneksel bulut depolama şirketlerinin aksine merkezi bir sistem yoktur. Siacoin tamamen kullanıcıya özeldir. Bir kullanıcının blok zincirinde depoladığı tüm verileri çok sayıda ana bilgisayarın cihazına ayırır ve kodunu çözer. Dosyanın tamamı tek bir cihazda bulunmaz ve dosyalar çok sayıda cihaza kopyalanmaktadır. Bu nedenle bir sabit sürücü arızalanırsa dosyalarınız asla kaybolmaz. Tüm anahtarları üzerinizde tuttuğunuz için dosyalarınızı yalnızca siz kontrol edebilirsiniz. Bu özel anahtarlar olmadan Sia ağında depolanan dosyaları yeniden birleştirmek imkansızdır. Sonuç olarak dosyalarınız okunamaz. Yani bu sistemi kullanan biri olarak, özel anahtarlar olmadan herhangi birinin şifreli dosyaların şifresini çözemeyeceği için, pazarlama kampanyalarında hedef haline getirilemezsiniz. Siacoin sayesinde en yüksek yükleme ve indirme hızlarının her zaman elde edilebildiği bilinmektedir.

 

Bulut Depolamada Fiyatlandırma

Bu bulut depolama sistemi ile ilgili bir başka harika işlev de ev sahiplerinin sabit disklerini kiralamak için kendi fiyatlarını belirleyebilmeleridir. Bu aynı Airbnb modeline benzemektedir. Yani temel ortaklıklarda ev sahipleri, konuklar, yatırımcılar ve ödeme sistemi bulunmaktadır. İş modelinin temel faaliyetleri belirlidir. Örneğin ürün geliştirme ve ürünün yönetimi, ev sahibi ağı oluşturmak ve ev sahiplerini yönetmek veya gezginler için bir ağ oluşturmak ve gezginleri yönetmek temel faaliyetlerdendir.

Siacoin (SC)

Bu faaliyetlerin belirli kaynakları olmalıdır. Bunlar yerel ev sahipleri, merkezi sistem olmadan çalışanlar ve teknolojik sistemin içerisindeki özneler olabilir. Bu kaynaklara, ortaklığa ve faaliyetlere göre değerleme yapılır. Böylece fiyatlar rekabetçi kalır. Günümüzde Siacoin’in hizmetleri diğer sektör liderlerine kıyasla çok daha ucuzdur. Siacoin, ağda depolanan her terabayt veri için yaklaşık 2 ABD doları ücret almaktadır. Rakiplerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlar genellikle 10 ile 20 ABD doları arasındadır. Yani Sia’nın sunduğu fiyat gayet makuldur.

Etiketler: