FinansMAX

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Araç sahibi olmak için çeşitli durumlardan dolayı araç alırken sıkıntı yaşıyabiliriz.Yeterki nakiti olmayan ve düşük kredi notu olup kredi çekemeyenler için senetle araba satışı yasal olmasada araç almanın farklı bir yoludur.

Türkiye genelinde birçok firma kendi bünyesinde senet ile araç satmaktadır.Bu satış yöntemi genellikle 2.el el araçlarda için uygulanmaktadır.

Senetle Araba Almayı Kimler Tercih Eder

Peşinatsız araç almak isteyenler bir araca biçilen toplam değeri belirli taksiitlere bölerek aylık ödemeler çıkartılır ve sizden herhangi bir peşinat istenmez.Eğer peşinat vermek isterseniz kalan taksitler buna bağlı olarak düzenlenir.

Faizsiz Araba Almak İsteyenler

Senetle araç almayı tercih eden insanların bir kısmıda bankarda olan faizin burada olmamasıdır.Satışlarda peşin fiyatın üzerine biir vade farklı konulsa da sistemin çalışma şekli tam olarak bankalarda aynıdır.

Kredi Notu Düşük Olanlar

Kredi kullanması mümkün olamayan tüketiciler içinde senetle araç almak tercih sebebidir.Bankalarda siciliniz bozuk ise senetle araç almak sizin için biçilmiş kaftandır.

Senetle Araba Almak Güvenli mi?

Türk Ticaret ve Borçlar Konunu’na uygun şekilde vadeli satış yöntemini uygulayan,tiketici kanunlarına göre taksitli satış sözleşmesi yapam kurumları tercih etmek olmalıdır.

Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

*Öncelikle aracı kurumsal bir satıcıdan aldığınızdan ve ihtiyaçlarınıza cevap alıp almadığınıza,

*Senetle satış alacağınız arabanın fiyatının piyasa rayiç bedel fiyatına çok yakın olmasına ve peşinat ile vade oranlarının düşük olmasına,

*Senetlerinizin banka yoluyla tahsilat verilmesine ve bankaya ödemeyi yaptıkça bankadan senedinizi teslim alıyor olmanıza,

*Firmanın size aldığınız aracın vadeli satış faturasını tam olarak kesiyor olmasına,

*Toplu ödeme yapmak istediğinizde ya da aracı elinizden çıkarmak istediğinizde size aracı senetle satan firmanın toplu ödeme indirimi yapıyor olmasına dikkat etmeyi unutmayın!

Etiketler: