FinansMAX

Şeker Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şeker Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şekerin varoluşunun fark edilmesi yaklaşık 20.yüzyıla dayanmaktadır. Aynı zamanda ilk zamanlarda bulunması oldukça zor olduğundan dolayı şeker kullanımı sınırlandırılmıştır. Eski dönemlerde şekerin bu denli çoğalacağı ve herkese yetecek kadar tüketim ihtiyacını karşılaşama olasılığının hayali bile kurulamıyordu. Ekmek üretiminde kullanılan buğday bile o zamanlar yoktu.

Brian Murphy ünlü tarihçi 1481 ve 1630 yıllarındaki hasadın azlığını anlatarak, belirli standartlarda bir maaş alan bir insanın ev içerisindeki tüm ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde hiç nakit para kalmadığını söyler. Şeker kullanımı ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı. Ancak İngiltere’de şeker sadece zenginler tarafından kullanılan ve ayriyeten besin değeri olan bir üründü. Günümüzde şeker kullanımları her geçen gün artmakla birlikte hane başına düşen şeker sayısı da geçmiş dönemlere göre oldukça fazla.

İngilizler Şekeri Kullanmayı Ne Şekilde Öğrendi?

Şekerin tarihi belirli bir yüzyıla dayanıyor. Eski dönemlerde gelenekleşen bir ürün olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda şekerin bilinmesi gereken en önemli noktası tarihten bugüne dek çeşitli istek, arzu ve ihtiyaçlarda kullanılmıştır.

İngiltere’de ilk olarak baharat ve ilaç olarak kullanılmaya başlandı. Kullanım oranı daha sonralarda giderek artan şekerin farklı ülkelerde de kullanımı yaygınlaştı. İngiltere’den önce, Doğu Akdeniz ve Mısır gibi ülkelerde de koruyucu madde, ilaç ve baharat kullanımı yaygındı.

Şeker tüketiminin az ya da yoğun olması o ülkenin sosyal ve ekonomik yönden farklı olduğunun bir kanıtı olarak biliniyor. Batı Avrupa’ya bakıldığı zaman şeker kullanımı sadece soylu ve zengin kişiler tarafından olabiliyordu. Alt gelir grubunda yer alan insanlar şeker tüketiminde bulunamıyordu. Şeker aynı zamanda kral sofralarında da sık sık bulunan bir üründü. Krallar bu dönemlerde hem gücünü hem de maddi yönden diğer insanlardan farklı olduğunu gelen konuklarına göstermek amacı ile sofrasına şeker koyardı. Sembolik bir hale gelen şeker, her ülkede önem arz ederdi.

Şekerin Baharat Olarak Kullanımı

Şeker baharat olarak kullanılmaya ilk olarak 16. Yüzyılda başlandı. Bu dönemlerde şeker kullanımı zirveye ulaşmıştı.

Şeker yapısı itibariyle hem hamur işlerinde, hem tatlılarda, hem de şarap yapımında sıklıkla ihtiyaç duyulan bir üründü. Ancak et, balık ve sebze yemeklerinde de yemeğe lezzet vermek amacı ile baharatlar ile birlikte kullanılırdı.

Şeker koruyucu bir madde olmasından dolayı ürünlerin korunmasına destek olur bu nedenle eski dönemlerde yiyeceklerin kısa süre içerisinde bozulmaması için şeker kullanılırdı.

Şeker yaygınlaşmaya başladıkça baharat olarak kullanımı sınırlandırılmıştır. Kurabiyelerde, bisküvi ve meyve reçellerinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

Şekerin Farklı Kullanım Alanları

17. ve 20. Yüzyıllara gelindiğinde şeker her noktada yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle, çay, kahve gibi içecekler ile birlikte tüketilen şeker Avrupa gibi ülkelerde çoğalmıştır. Bazı ülkelerde kahve ve çay gibi ürünler bağımlılık yaptığı gerekçesi ile kaldırılsa da şeker kullanımı aynı şekilde devam etmiştir. Şeker medikal olarak kullanıldığından dolayı bu dönemlerde Avrupa’da bu amaç ile kullanılmıştır.

Şeker Sembolik Önemini Giderek Yitirdi

Eski dönemlerde üst ve alt sınıfı ayıran şeker kullanım açısından günden güne artmasından dolayı sembolik önemini kaybetmiştir. Hem ucuz hem de oldukça bol olan şeker, 16.yüzyılda tamamen kar odaklı olan bir besin haline gelmiştir.

Şeker üretimi bu dönemlerde artış göstermiş, vergi ve şeker nakliyatları ülkeye etkili bir güç kaynağı olmuştur.

Şekerin Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

  • Kahve eski dönemlerden beri şeker ya da tatlandırıcı kullanılmadan tüketilen bir içecek ürünüdür. Özellikle Çinliler çayı tatlandırıcı ya da şeker kullanmadan içerler. Ancak kahveyi şeker ile tüketirler.
  • Önceki dönemlerde kahve ve çay lüks tüketim ürünü olarak geçiyordu. Şimdiki dönemlerde ise her alt gelir grubuna ait kişiler bu içecekleri tüketir hale geldiler.
  • Çay, en çok tüketilen içecek türüdür. Özellikle işçi sınıfında azalan kalori ihtiyacı şeker sayesinde giderilmiştir.
  • Çay şekerle birlikte kullanıma başlandığından itibaren birçok noktada en çok tüketilen ürün haline gelmiştir.
  • Şimdiki dönemlerde hemen hemen her yemeğe ve tüketilen her içecek türüne şeker ilave ediliyor. Kullanım oranı artan şekerler sofralarda artık baş köşede yer alıyor. İleride yaşanabilecek sağlık problemlerine karşın şeker kullanımını sınırlandırmanız sağlığınız açısından önem arz eder.