FinansMAX

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

İnternetten, özellikle sosyal medyadan para kazanmanın yolları son dönemlerde kullanıcıların sıklıkla araştırdığı bir konudur. Bu yolları sıralarsak en başta reklam (Google Adsense), sponsorluk, kendi markamızı oluşturma ve satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı (affiliate marketing) bizim yazımızda ele alacağımız konudur. Satış ortaklığı; başkalarının ürünlerini belli bir komisyon ücreti alarak internetten satmaktır. Bu yolla sadece internet sitesi için yapacağınız küçük bir harcama ile bir iş kurabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu para ilk başlarda az olsa da daha sonra ki dönemde artacaktır. Birçok iş de olduğu gibi satış ortaklığı da emek harcamanız gereken ve geliştirdikten sonra sabırla bekleyerek gelir elde edeceğiniz bir yoldur. Eğer işleriniz oturur sosyal medya takipçileriniz artar ve sitenin trafiği yoğunlaşırsa çok yüksek meblağlar kazanma şansınız olacaktır. Ancak bunun için kaliteli bir tasarım ve içerik oluşturarak insanların ilgisini çekmeli ve trafiği yükseltmelisiniz, yoksa siteyi veya sosyal medya hesabınızı az sayıda potansiyel müşteri göreceği için yüksek bir gelir elde etmeyi beklemek anlamlı olmayacaktır. Satış ortaklığı nasıl yapılır, hep beraber öğrenelim.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing), Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı internetin bize sunduğu fırsatlar furyasının önemli bir parçasıdır. Ürün üreten veya sadece satışa odaklanan birçok firma ve küçük işletmeci vardır ve hepsi de satışlarını arttırmayı hedefler ve satış ortaklığı ile diğer insanlara pay vererek ürünlerinizi satmalarını sağlayabilirsiniz. Satış ortaklığı için eğer yüksek sayıda takipçiye ulaşan bir fenomenseniz sosyal medyanızı kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir hesaba sahip değilseniz, ücretsiz blog kurmalı veya domain ve hosting alarak az miktarda bir sermaye ile site kurmalısınız. Daha sonraki aşamada bir satış ortaklığı sitesine kayıt olmanız ve sunulan ortaklıkları kabul etmeniz gerekir. Satış ortaklığı sitelerinden ClickMerkez ücretsiz olması ve gayet basit olması nedeniyle başlangıç düzeyinde bu işi yapmak için önemli bir sitedir. İkinci bir site ise Medikalize, bu site az sayıda ama çok kaliteli ürünler için ortaklık vermektedir. Üçüncü olarak Odakpazar sitesi vardır, bu site aslında ClickMerkez’den çok farklı değildir ancak e-kitap satışı için ortaklık seçeneği extra bir özelliktir. Son olarak ise ReklamAction ileri seviye bir satış ortaklığı deneyimi için kullanıcılara aradıkları her şeyi sunmaktadır.

Pazarlama Stratejisi

Satış ortaklığında iki temel strateji vardır, ilk strateji çiftçi, ikincisi ise avcı olarak adlandırılır. Çiftçi tarzında siz bir site kurarak elinizden geleni yapar ve sitenin trafiğini arttırırsınız daha sonra da reklamları alırsınız. Avcı tipinde ise daha aktif rol alınır, sadece beklemek yerine müşterinin ilgisini çekmek için çaba harcanır. Peki, satış ortaklığında neler önemlidir? Ürün şeçimi pazarlama için oldukça önemlidir, talep edilen ürünleri seçmek lazımdır. Pazarlama metni için kısa, öz ve ikna edici bir metin yazılmalıdır. Satış ortaklığını Facebook, İnstagram gibi sosyal medya siteleri veya bloglardan yapabilirsiniz, son olarak ise “niş” pazarlama ile spesifik bir teknikle az ama müşteri odaklı ürün satışı yapabiliriz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: