FinansMAX

Ripple Nedir?

Ripple sanal bir para birimi ve platformdur, altcoin grubundadır. Ripple nedir diye asıl amacını sorarsanız ise; ripple sanal ve ulusal tüm para birimlerini aynı noktada birleştirerek bu para birimleri üzerindeki baskıları ve kontrolleri kırmaya çalışma iddiası bulunan bir sanal paradır. Bu anlamda hem bir sanal para hem de platform olarak hızlı ve küçük işlemlerin kolayca hallolmasını sağlar ve para birimlerinin birbirine çevrilmesinde yardım eder.

Ripple Nedir ve Kullanıcılara Ne Sağlar?

Ripple nedir, artık bir fikrimiz var peki ripple avantajları nelerdir, buna da bakalım. Ripple bir devrimcidir. Bu devrim finansal alandadır ve SWIFT ya da Western Union gibi eski sistemlere meydan okumaktadır. Bu sistemler ülkeler arasında paraların çevrilmesini ve transferini sağlamaya çalışır ancak ripple çok daha gelişmiş bir sistem olarak kontrolü bir otoriteye vermez. Ulusal paraların yanında sanal paraları da kendi sisteminin içine alır ve çok daha geniş bir ekosistem meydana getirir.

Ripple ve Bitcoin

Ripple ilk çıktığında kafamızdaki sorular, ripple nedir ve ripple bitcoin için bir rakip midir? Ancak kısa süre sonra bitcoin ulusal merkez bankaları tarafından sıkıştırıldığında gördük ki ripple, bitcoin için bir tamamlayıcı. Çünkü yatırımcılar bitcoinlerini kendi para birimlerine çevirmekte zorlanıp paralarını kaybetme durumu ile karşı karşıya kaldılar. Ancak bu noktada ripple onlara bir çıkış yolu sundu ve yatırımcılar bitcoinleri ripple ve daha sonra ise istedikleri para birimine çevirdi. Bu noktada farkedilmesi gereken en önemli şey ripple sadece bitcoin için bir tamamlayıcı değil tüm sanal paralar için bir tamamlayıcıdır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: