FinansMAX

Ripple Davası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ripple Davası Nasıl Sonuçlandı ve Bilinmesi Gerekenler

2020 Aralık ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para devi Ripple’a karşı dava açtı.Ripple bu mahkeme sebebi ile 1.3 milyar dolar tazminat ödemişti.

ICRYPEX yönetim kurulu üyesi Tuncay YILDIRAN ve ICRYPEX araştırma yöneticisi Beste Naz Süllü, Ripple vakasının sürecini, Bitcoin ve Ethereum üzerindeki potansiyel etkisini ve SEC ile Ripple arasındaki durumun olası etkisini değerlendirdi.

ripple

Ripple Davası Ne Zaman Gerçekleşecek?

New York Güney Bölgesi Federal Bölge Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ripple Labs arasındaki işlemi dinlemeden önce tarihi 22 Şubat 2021 olarak belirledi.

SEC dilekçesine bakıldığında, Ripple’ın kurucu ortağı, başkanı ve eski CEO’su Kristian Larsen ve şu anki CEO’su Bradley Garlinghouse, şirketin işini finanse etmek için fon topladı. Dilekçe, Ripple’ın Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki yatırımcılara XRP adlı bir dijital varlık sattığını ve 2013’ten beri gayri resmi olarak büyüdüğünü belirtiyor. Milyarlarca XRP dağıttığı söyleniyor.

Ripple Davası Ne Anlama Gelmektedir?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, özel şirketlere “kayıtsız” kripto para birimleri diyor ve kripto para birimlerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kayıtlı olması gerektiğini belirtiyor. Şu ana kadar Ripple’a dava açılmaktadır. Bu durum, sonraki adımların ve gelecekteki değişikliklerin gelecekteki habercisidir. SEC, Bitcoin ve Ethereum şirketini bu XRP için kripto para birimleri olarak kabul ederek XRP’nin bir kripto para birimi olmadığını belirtti. XRP’yi kayıtsız bir güvenlik olarak konumlandırdı.

XRP ve Ripple Davadan Nasıl Etkilenmiştir?

XRP, dava açıldıktan kısa bir süre sonra geri çekildi. Son dakika haberi öncesinde yaklaşık 0,50 dolar olan XRP’nin fiyatı,% 50’nin üzerinde bir kayıpla 0,21 dolara düştü. Bununla birlikte, prosedür süreci sırasında, bazı kripto para birimi borsaları, kripto para birimlerini platformdan çıkardı ve XRP’nin prosedür sürecinde büyük olasılıkla değer kaybedeceğini tahmin etti. Bu noktada yatırımcılar, davayı SEC’in kazanması durumunda ne olacağını merak ediyorlar. Dava süreci SEC adına bir karar verirse, XRP güvenli olarak kabul edilir. Bu durumda, New York Borsasında listeleyebilir ve artı tarafta işlem yapabilirsiniz. Aslında XRP’nin bazı dezavantajları vardır. Bu arada İngiltere ve Japonya, Ripple XRP’yi bir kamu hizmeti borsası belirteci olarak kabul ederek destek gösterdi.

Etiketler: