FinansMAX

PTT Kart Nedir, Nasıl Alınır, Özellikleri Nelerdir?

PTT uzun yıllardır Posta Çeki Hesap Numarası ile vezneden havale hizmeti veriyordu. Ancak gelişen teknoloji bankacılık ve para transferleri alanında hem daha güvenli hem de daha pratik bir sisteme geçilmesine vesile oldu. Bu sistem PTT için Posta Çeki Hesabına bağlı bir PTT Kart’tır. Peki, PTT Kart nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir? PTT bu kart ile hem havale işlemlerinin gerçekleştirilmesine hem de bunun yanında bu kartın bir kredi kartı veya banka kartı gibi kullanılmasına izin verir. Kullanıcılar PTT kart ile fatura ödemeleri yapabilir, HGS bakiye yüklemesi yapabilir, PTT Bonus kredi kartına ait taksitlerin ödemeleri gerçekleştirilebilir, hesaba para yatırma ve çekme işlemi için kullanılabilir. Alışverişleri için POS cihazları üzerinden ödeme yapılabilir. İnternet üzerinden online alışverişlerde kullanılabilir. Bu özelliklerin hepsi birlikte değerlendirildiğinde yaptığı işlemler ile PTT kart bir kredi kartı veya banka kartı işlevine sahiptir, sahip olduğu ayrıcalıklı özellikler ise onu daha fazlası yapmaktadır.

PTT Kart Nasıl Alınır?

PTT Kart nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir? PTT Kart nasıl alınır sorusunu cevaplamak istersek; PTT Kart başvurusu yapılması için öncelikle PTT Posta Çeki Hesabı açılması gerekir. Hesap açıldıktan sonra kart başvurusu yapmanız için en yakın şubeye gitmelisiniz. Hesap için PTT kart sadece şubeler aracılığıyla size verilebilir. Kart size verildikten sonra kartı bankomat veya bankamatik cihazları üzerinden yeni şifre belirleyerek aktive edebilirsiniz. Aktivasyon için işlem yaptığınız bankomat veya bankamatiğin PTT’ye ait olması gerekir. Kart şifresinin belirlenmesinin ardından, PTT kart ile istenilen tüm işlemler gerçekleştirilebilir. Artık kart belirtilen tüm işlemleri yapabilecektir.

PTT Kart Özellikleri Nelerdir?

PTT hesabınız varsa “PTT Kart Nedir, Nasıl Alınır, Özellikleri Nelerdir” öğrenin ve kartın size sunduğu fırsatlardan yaralanın. PTT Kart hesabı ve kart kullanımı için herhangi bir ücret kesintisi alınmamaktadır.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardan faydalanan tüm bireylere, PTT kart çıkarılmaktadır. Sosyal yardımlar için hazırlanan PTT kart modeline “Ön Yüklemeli PTT Kart” adı verilmektedir. Millî Savunma Bakanlığı Asker alma Genel Müdürlüğüne bağlı olarak askerlik görevi yapmaya başlayan tüm kişiler adına, PTT kart çıkarılmaktadır. PTT kartlar ile tüm ATM’ler üzerinden işlem yapılabilir. Kamu bankalarına ait bankamatiklerden gerçekleştirilen işlemler için ücret kesintisi yapılmamaktadır. Kısacası kamu adına yapılan birçok ödemede PTT kart kullanılır aynı zamanda PTT kart kullanıcılarına birçok fırsat sunar, hatta bazıları ayrıcalık olarak bile görülebilir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: