FinansMAX

Provizyon Nedir ?

Provizyon nedir ve provizyondaki işlemler ne demek soruları son zamanlarda takipçilerimiz tarafından birçok kez bize soruldu ve sizlere bu makalemizde detaylı olarak provizyon hakkında bilgi vermeye karar verdik. Bankacılıkta bir kişinin, banka hesabından çekilebilen ve hesap bakiyesinin kullanılabilirliğini sağlayan işleme provizyon denir. Provizyon bir nevi teyit etmektir. Herhangi bir kişi ödeme durumunun müsait olduğunu provizyon ile belirtebilir. Ayrıca bir çekin para karşılığını da ifade etmektedir.

Ön onay olan bu işlem, harcamaların yapılıp bekletildiği gösterir. Ya o tutar henüz karttan çıkmamıştır. Onay aşaması geçildikten sonra karttan çekilebilmektedir. Bir yerde açık provizyon kelimesine rastlıyorsanız, o işlem gün sonuna kadar devam etmektedir.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Neyi İfade Eder?

Provizyonda bekleyen işlemler ne demek derseniz aslında adı üstünde o işlemin halen beklediğini ifade etmektedir. Provizyonda ön onay olduktan sonraki bekleme süresinde, banka bu işlemi denetlemektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan kredi kartları bu tarz kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kredi kartı kullanımının artması, güvenlik şartlarının artmasını da sağlamıştır. 68 bin kredi kartı kullanıcısı bir kerede olsa bekleyen provizyon ile karşılaşmıştır.

Banka bu aşamada o işlemin doğruluğunu, kartın ve işlem yapılan yerlerin doğruluğunu araştırmaktadır. Bunu yapmasının sebebi de, ortaya çıkabilecek sorunların ortaya çıkmasını engellemektir. Araştırılan konular doğrultusunda doğru bilgilere rastlanılmazsa kart iptal edilerek güvenlik sağlanır.

Provizyon İşlem Bekleme Süresi Nedir?

Provizyon nedir ya da bekleyen provizyon neyi ifade eder konusu kadar, bekleme süreleri de merak konusudur. Harcamada ya da kredi kartında bir soruna rastlanmazsa, bu süre 1-2 gün süreyle sınırlıdır. Farklılık izah eden durumlarda olabilmektedir. 1 günü aşan provizyon süreleri için, bankaya ulaşılması gerekmektedir. Bekleyen provizyonunuz olup olmadığını görmek istiyorsanız, bunun için internet bankacılığından ya da mobil uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Böylece kısa sürede bekleyen provizyonunuz olup olmadığını görebilirsiniz. Kredi kartınızda bekleyen provizyon nedir daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız, bankanız ile de iletişime geçebilirsiniz.

Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilebilir Mi?

Kredi kartınızla alışveriş yaptınız. Fakat bu alışverişin gerçekleşmesinden farklı nedenlerden dolayı vazgeçtiniz. Böylece bekleyen provizyon iptal etme işlemine başvurabilirsiniz. Yaptığınız işlemden vazgeçmek istiyorsanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak provizyonunuzu iptal edebilirsiniz. Böylece işleminiz de iptal edilmektedir.

Bekleyen provizyonlar kartınızla alakalı bir durum olduğu için, bu durumu mutlaka bankayla görüşmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde iptal işlemi yapılamamaktadır.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Hangi Durumlarda İptal Edilebilmektedir?

Provizyon işlemini iptal ettirebilmek için şu durumların olması gerekmektedir.

  • Kartınızdan şüpheli işlemler gerçekleşirse,
  • Kartınızın çalındığını fark ettiyseniz
  • Yaptığınız işlemden vazgeçtiyseniz bunun için, provizyon iptali gerçekleştirebilirsiniz.

İlk durumlarda bankayı aramanız gerekmektedir. Fakat yaptığınız işlemlerden vazgeçmek istiyorsanız, bu durumda önce mağazanın şirket politikasına uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonra bankanızla görüşerek bekleyen provizyon işleminizi iptal ettirebilirsiniz. Bu şartlar söz konusu olduğu zaman provizyon iptal etme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle kartınızda sizin yapmadığınız alışverişler oluyorsa, mutlaka iptal etmelisiniz.

Bu makalemizde size provizyon nedir ve açık provizyonda bekleyen işlemler hakkında detaylı bilgiler verdik.Makalemizi faydalı bulduysanız bize yorum yaparak içeriğimizi desteklemenizi rica ederiz.

 

Etiketler: