FinansMAX

Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis olma hayali kuran binlerce insan, polis ücretlerinin ne kadar olduğunu merak ediyor. Her meslekte olduğu gibi polis ücretlerinde de kademeler söz konusu. Ne kadar tecrübe edinirseniz polislik maaşınızda da bir o kadar artış söz konusu olur. Polisler, hem kamu düzeninin oturmasına destek olmak hem de vatandaşın malını, canını ve hak ve özgürlüklerinin korunmasını sağlamaya çalışır. Polis mesleğinde ilk olarak polis memurluğunda göreve başlayarak daha sonra ki dönemlerde ise emniyet memurluğuna kadar yükselme durumunuz söz konusudur. Tecrübeye göre 2021 yılı polis maaşları şu şekildedir;

  • 2021 yılı için yeni başlayan polis maaşları yaklaşık olarak 5.950,00 TL belirlenmiştir.
  • Polislik deneyimi yaklaşık olarak 5 yılı bulan kişilere ödenen tutar 6.200 TL’dir.
  • 10 yıl boyunca bu sektörde çalışanlar polisler için 6.350,00 TL’dir.
  • 20 yılda 6.600 TL, 25 yılda 6.700 TL net maaş belirlenmiştir.

Tüm bu ödemelere ek olarak yabancı dili olanlar için yabancı dil tazminatı, evli olanlara çocuk yardımı ve asgari ücret indirimi gibi çeşitli ek ödemeler maaşla beraber ödenmektedir. 2021 yılı polis maaşları ile birlikte her yıl ek ödemelerde de çeşitli değişiklikler yapılmaktadır.

Polis Çalışma Saatleri ve Çalışma Koşulları

Polisler, emniyet genel müdürlüğüne bağlı olarak görevlerini yürütürler. Bu nedenle, mesai saati sabit değildir. Aynı zamanda polislerin çalışma koşulları bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Türkiye’nin bazı noktalarında polisler, gündüzleri değil geceleri çalışırlar. Bazı illerde ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ise hem gece hem de gündüz olarak çalışırlar. Vardiyalı sistemleri olan polislerin 3 farklı çalışma sistemleri mevcuttur. Bu sistemler şu şekildedir;

Polislerin İzmir Çalışma Koşulları

İzmir büyük bir şehir ancak belirli noktalarında çalışma koşulları vardiyalı sistem değildir. Saat 22:00 ve 06:00 arasında çalışır ve tatilleri de hafta içi bir gün olarak belirlenmiştir. Tatil günleri 1 gün olmasından dolayı 6 gün çalışıp 1 gün tatil yaparlar.

Polislerin İstanbul Çalışma Koşulları

İstanbul’daki polislerin çalışma süreleri diğer iller ile kıyaslandığında oldukça farklı çalışma sistemleri mevcuttur. Polisler İstanbul’da, 1 gün çalışarak 1 gün dinlenirler. 12/36 saat dilimi şeklinde çalışmaları mevcuttur. 19:00 ve 07:00 çalışma saatleri de uygulanmaktadır.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polislik mesleğini hayal eden insanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi polis olma şartlarıdır. Öncelik olarak boy ve kilo oranınız polis olabilmek için dikkat edilen en önemli hususlardan bir tanesidir. Yapılan sınavlardan başarılı olsanız dahi boy ve kilonuz uygun değil ise problem yaşayabilirsiniz. Boy ve kilo orantısı dışında, Polis akademisi başkanlığı aracılığı ile yürütülen POMEM, PMYO ve PAEM gibi meslek yüksek okullarından herhangi birisini kazanmış olmanız gerekir. Bu yüksek öğretim kurumlarında başarılı bir eğitim sürecinden sonra polis olarak meslek hayatınıza başlayabilirsiniz.

Etiketler: