FinansMAX

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur suali, bir şahsın kredi borcu devam ederken ölmesi durumunda ortaya çıkabilecek meselelerden birisidir. Gerçeğinde bu vaziyet meseleden daha çok, takip gerektiren bir vaziyettir. Bu gibi vaziyet, yaşamda herkesin başına gelebileceği gibi, bir o kadar da basit atlatılacak bir vaziyettir. Elbette bu düzeyde de dikkat  gereken bir çok nokta bulunuyor. Bunlardan kimileri kredinin müracaatı sırasında karşımıza çıkarken, bir kısmı da krediden sonra yapılan harekâtlar.

Bildiğiniz üzere, kredi müracaatı yaparken, toplam kredi meblağı üzerinden bir yaşam sigortası kıymeti tahsil edilir. Bu yaşam sigortasının yapılıp yapılmadığı, şahsın ölüm ettikten sonra kredi borcuna tesir eden en ehemmiyetli kriterdir. Şahsın yaşam sigortası olması gidişatında, kredi borcu yaşam sigortası tarafından karşılanıyor ve servetçilere de ödeme yapılıyor.

Kredi borcu devam eden biri ölürse  yaşam sigortası ile yapılacak harekâtlar ve sigortadan alınacak ödeme hakkında tüm bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur ?

Bankadan kredi almak isteyenler, kredi müracaatı yaparken bankalar bir çok öneri sunar. Bu öneriler arasında da şart koşulan yaşam sigortası bulunuyor. Gerçeğinde yaşam sigortası, ihtiyaç kredisi kullanımı sırasında yapılması gerekli olmayan bir sigorta cinsi. Fakat şahıs ölürse , borcunun ailesine kalmaması için yaşam sigortası oldukça ehemmiyetli.

Kredi borcu devam eden birisinin ölmesi vaziyetinde bireyin yakınları, doğal olarak vefat eden kişinin kredi borcu ne olur sualini soruyor. Bu düzeyde şayet ölen bireyin yaşam sigortası bulunuyorsa, bu borç sigorta tarafından karşılanıyor.

Aynı zamanda sigorta işletmeyi, servetçilere başka bir deyişle hak sahiplerine, kredi meblağının ödenen kısmını aktarıyor. Kredi sürüklerken yaşam sigortası, kredi meblağının tamamına yapıldığı için, ölüm eden bireyin yaptığı ödemeler de natürel olarak hak sahiplerine aktarılıyor.

Elbette bu ödemelerin alınması, kredinin yaşam sigortası teminatı altında yakalanması için de dikkat etkeniz gereken bir çok nokta var. Bu noktalar zati sigorta işletmeleri tarafından da tespit ediliyor ve bireyin vefatında kuşku olup olmadığı inceleniyor.

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda Kredi Borcu Ne Olur ?

Şayet kredi borcu devam eden kişi ölürse ve kredide yaşam sigortası bulunmuyorsa, bireyin servetçileri bu borcu da üstlenmek vaziyetindedir. Zira servet, sadece malvarlığı değil, bireyin borçlarını da içeren bir vaziyettir.

Şayet bireyin mirasının borca batık olduğunu düşünüyorsanız, birey ölüm ettikten sonraki 3 ay içinde reddi servet yapma hakkınız da bulunuyor. Reddimiras yaparak bireyin borçlarını ödeme mesullüğünüz ortadan kalktığı gibi, şayet vazgeçmişse mirasında da hak sahibi olamıyorsunuz. Bu nedenle kararınızı kesin olarak tanımlamalısınız.

Şayet 3 aylık reddimiras vaktini kaçırdıysanız, bireyin mirasının borca batık olduğunu iddia ederek tekerrür bir reddimiras  hakkınız bulunuyor. Öbür harekâtlara göre daha uzun sürüyor olsa da, şayet haklı görülürseniz servetin yalanlanması muhtemel.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Kime Kalır ?

Vefat eden birisinin kredi borcu kime kalır diyorsanız üstte maddeler halinde anlattıklarımızdan da yola çıkarak, şahsın servetçilerine kalacağını söylemek olası. Bu düzeyleri doğru tahlil ederek, ölüm eden şahsın borcuna idareyebilirsiniz.

Şayet ölen kişinin kredi borçları üzerinde zati bir yaşam sigortası bulunuyorsa, bu evrede düşünmeniz gereken bir gidişat yok. Yaşam sigortası, şayet şahıs natürel yollardan ölüm etmişse ve vefatında rastgele bir kuşku bulunmuyorsa kredi borcunu kapatacak, geri kalan ödenmiş kısımları da servetçilere iade edecektir.

Şahsın vefatı kuşkulu ise;

  • Sigorta işletmeyi şahsın vefatının incelenmesini arz edebilir,
    İlave olarak otopsi raporu arz edebilir,
    Yaşam sigortasını yaptıran şahsın gizlediği bir hastalık varsa araştırma yoluna gidebilir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur ?

Kredi kartı borcu, bazı vaziyetlerde değişik değerlendirilmektedir. Kredi kartı, müracaat sırasında sigorta yapılan bir bankacılık mahsulü değildir. Şayet birey, kendi isteği ile banka ile görüşerek kredi kartı borcunun toplam veya emin meblağına sigorta yaptırmamışsa, bu borç birey ölüm ettikten sonra servetçilerine devredilecektir.

Bu safhada bu borcu yalanlamak için reddi servet yoluna müracaat etebilirsiniz. Fakat öbür taraftan kredi borcu için yaşam sigortasından alınacak bir ödeme varsa, bireyin mirasını yalanladığınız için bu ödemeyi almanız da muhtemel olmayabilir.

Aynı biçimde KMH ve ek hesap borcu da sigorta ile güvence altında olan borçlardan olmadığı için, birey ölüm ettikten sonra bu borçların da servetçiler tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Etiketler: