FinansMAX

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir ?

Ölen kişinin bankadaki parasını çekme, ölen kişinin parası nasıl çekilir.Bir kişi öldümü arkasında değerli eşyalar bırakabiliyor.En değerli eşya ise genellikle para olur.Eğer bu para bankada kaldıysa parayı çekmek zor olabilir. Ölen kişinin banka hesabından para nasıl çekilir sorusu akıllara gelir.Birçok kişinin merak ettiği bu soru birçok kişinin başına gelmiş bir durumdur.

Bu makalemizde Ölen kişinin bankadaki parasına ne olur , ölen kişinin hesabından para çekme nasıl yapılır sorusularını yanıtlayacağız.Eğer böyle bir durum sizin başınıza geldiyse lütfen yorum alanından yaşadığınız süreci bizimle paylaşınız.Benzer durumda olan birçok kişinin faydalanmasını sağlamış olursunuz.

Ölen Kişinin Bankada Parası Varmı Nasıl Öğrenilir ?

Aile bireyleri veya vefat eden kişinin yakınları merhumun arkasında bıraktığı parayı merak edebilir.Eğer öyle bir mevduat geride kaldıysa bunu almak ister.Ancak öncesinde gerçekten de banka hesabında para varmıdır bunu öğrenmek gerekir.

Bunun için aile bireylerinden biri Sulh Hukuk Mahkemesinden bir veraset ilamı alması gerekmektedir.Bu sayede bankaya iletilerek ölen kişinin banka hesabında parası varmı yokmu öğrenilebilir.Ancak bu süreç biraz uzun sürebilir.Daha hızlı bir işlem için Noterden de aile bireyleri veraset ilamı alabilir.Bu süreç daha hızlı gerçekleşeceği için işlemler daha hızlı ilerler.

Veraset ilamına sahip olduktan sonra bankalara ileterek ölen kişinin hesabındaki parayı öğrenebilirsiniz.Tüm bankalara tek tek iletmek biraz zahmetli ve yorucu olabilir.Dilerseniz bankalar birliğine veraset ilamını ileterek te bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.Böylece banka hesabında nasıl para kontrolü yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Paraya Ne Olur ?

Bir kişi vefat ettikten sonra borçlu kalmış olabilir veya arkasında para bırakmış olabilir.Böyle maddi konuların olduğu zamanlarda genellikle ilk akla gelen ya birikimi varsa sorusu oluyor.Birçok kişi hayatta edindiği mal varlığı ve maddi varlığını bankada bulundurmakta. Nakit taşımak tehlikeli olduğu için banka hesaplarında parayı saklamak daha güvenli oluyor. Ancak bazı durumlarda bu para kaybolabiliyor.

Ölen kişi arkasında para bıraktıysa aile bireyleri bu parayı almak isteyebilir.Banka ile görüşülerek maddi varlığı öğrenilebilir.Ancak herkesin para çekme yetkisi yoktur.Ölen kişinin hesabından para çekme işlemini sadece yetkili kişiler yapar.Yetkisiz kişilerin ise bu paraya erişimi söz konusu olamaz.Ölen kişinin banka hesabındaki para eğer uzun süre kimse çekim yapmazsa devletin hazinesine aktarılır.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir

Vefattan sonra banka ile iletişim kurularak maddi malvarlığı öğrenilebilir.Eğer aile bireylerinden biri kalan mal varlığını sahiplenmek istiyorsa yapması gereken öncesinde banka hesabında para olup olmadığını teyit etmektir.

Eğer gerçekten para varsa bankadan veraset ilamı ile hesap özetini alması gerekir. Hesap özetinde merhumun hesabında ne kadar para olduğu yazar.Daha sonra veraset ve intikal vergisini ödemeniz gerekmektedir.

Veraset ve İntikal Vergisi Nereye Ödenir ?

Bankadan hesap özetini aldıktan sonra tek yapmanız gereken vergi dairesine giderek bir miktar vergi ödemeniz olacaktır..Vergi memuruna durumu anlatarak veraset ve intikal vergisi ödemek istediğinizi belirtin.Size bir miktar vergi çıkartarak ödemenizi isteyecektir.

Veraset ve intikal vergisi hesaplama pek mümkün değildir.Anlık olarak vergi oranlarına ve  sahibi olduğunuz paraya göre değişmektedir.En doğru veraset ve intikal vergi hesaplamasını vergi dairesi yapmaktadır.

Gerekli vergiyi ödedikten sonra dekontu alarak bankaya gidiniz.Banka dekontu teyit ettikten sonra ölen kişinin hesabından para çekme yetkisini size vererek parayı çekebilmenizi sağlar.Böylece ölen kişinin hesabından para çekmiş olursunuz.

Bu makalemizde sizlere ölen kişinin hesabından nasıl para çekilir ile veraset ve intikal vergisi nereye ödenir soruları hakkında bilgiler verdik.Daha fazla makale için anasayamızdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler: