FinansMAX

Öğrenciye Haciz Gelir mi?

Öğrenciye Haciz Gelir mi?

Öğrenciye Haciz, Öğrencilerde diğer toplumdaki insanlar gibi Bankalara olan borçlarını ödeme ile yükümlüdür. Aldıkları kredi kartları veya verilen kredileri zamanında ödeme yapmaları gerekmektedir.

Kullandıkları Kredi kartlarında son ödeme tarihinden önce en az asgari ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde haciz işlemi ile karşılaşabilirler. Aksi bir durumda karşılaşmamak için düzenli ödeme yapmaları ve gereğinden fazla harcama yapmamaları tavsiye edilir. Çünkü haciz geldiğinde borç miktarı artar. Çünkü borç miktarına Avukat masrafları ve hukuki işlemler masrafları eklenir. Bu durumla karşılaşmamak için sizde yapılandırma yoluna gitmeden önce harcamalarını düzenli ve zamanında yapmalısınız.

öğrenciye haciz gelir mi

Öğrenci Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur?

Öğrenciler kendilerine verilen Kredi kartlarının hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasına kadar en az asgari bölümünü ödemek zorundadır. Eğer bunu yapmazsa banka 2 ay boyunca arama yapar ödeme talebinde bulunur 3 ay ödeme gerçekleşmezse yasal işlem başlatılır ve eve haciz gönderebilir. Böyle durumlarda bankaya başvurarak yapılandırma talep edebilir. Eşit taksitler halinde borcunuzu ödeyebilirsiniz. Belli bir faiz oranı ile banka bu konuda size yardımcı olacaktır. Ve rahat bir şekilde taksitler halinde ödemenizi yapıp hacizden kurtulabilirsiniz. Bunu yapmanız sizin avantajınız olacaktır. Çünkü siciliniz de ulaşacak olumsuz bir durum ilerideki Kredi işlemleriniz de size bir daha kredi kullanamama olarak dönebilir.

Öğrenci Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Aile Bireylerine Haciz Getirir mi?

Kefilliği bulunmayan aile bireyleri hakkında asla haciz işlemi başlatılamaz. Kişi çektiği krediden ve kullandığı kredi kartından oluşan borçlardan dolayı kendisi mesuldür. Bunun için aile bireylerinden kimse haciz işlemine tabi tutulamaz ve onların maaşlarına ve eşyalarına haciz gelmez. Sadece borcu yapan öğrenciye ve eşyalarına haciz işlemi başlatılır.

Öğrenci Bursuna Haciz Gelir mi?

Öğrencinin bazı hakları da tabii ki kanun neticesinde korumaya alınmıştır. Öğrenci bursları haczedilemez. Son zamanlarda bankaların bazılarının öğrenci burslarına haciz koyma işlemleri görülmektedir. Buna yapılan itirazlar sonucunda emsal davalar da öğrencilerin burslarına haciz edilemeyeceği gerekçesiyle bu hacizler kaldırılmıştır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız itiraz edin ve haciz işlemi kaldırılacaktır.

Etiketler: