FinansMAX

Normalleşmede Esnafa 1103 TL Ekonomik Destek

Günden Güne iyileşmeye ve normal hayatımıza dönmeye adım attığımız şu günlerde, vatandaş hazırlıklarını yapmaya başladı. Fakat iş yeri daha açılamayan esnaf yine kara kara düşünmeye devam etmekte.

Devlet pandemi döneminde oldukça geçim sıkıntısı çeken esnafın yanında durmaya devam ediyor. Bugünde az da olsa yüzleri güldürecek bir haberin daha müjdesini vatandaşa verdi. Normalleşmenin günden güne hayatlarımızda görülmeye başlandığı şu dönemde, esnafların bu süreçte yararlandığı destek paketlerinde sona doğru gidilirken hangi vatandaşın bu ödemelerden yararlanabileceği bir kez daha belirlendi.

Devlet tarafından yapılan açıklama kapsamında ise pandemi yaşanmadan öncede bir iş yeri sahibi olup, bu süreçte zarar gören vatandaş da bu ödemelerden faydalanabilecek. Burada istenilen tek koşul ise bu kişilerin pandemi öncesinde de üç ay kadar çalışmış olmasıdır. Bununla birlikte bu başvuru yapacak olan esnafın, esnaflık yaptığına ilişkin belgeyi başvuru formuna koyması gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru ise, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan temin edilecek bir belge ile veya aynı yerden alınacak olan sicil belgesi ile başvuruda bulunabilecek. Tüm bunlara pandemi sebebi ile oluşan yoğunluktan dolayı ulaşamayan vatandaşı da düşünen devlet, esnafın vergi levhasını göstererek başvuru yapmasında olanak sağlamıştır.

Ödeme Süresini Koşullar Belirleyecek

Yapılacak olan 1103 lira olan ödemelerin ise üç ay süre içerisinde verilmesi planlanmakta. Pandeminin ve normalleşmenin durumuna bakacak olan yetkililer, süreç böyle devam ederse üç aya ilave olarak bir üç ay daha bu ödemeye devam edebilecek. Yapılacak olan ödemelerin amacı ise esnafın belini bir nebze olsun doğrultmasına yardımcı olabilmek.

Ödemeler için yapılacak olunan başvuruları esnafımız kolaylıkla e-devlet üzerinden ya da ilçe belediyelerinden yapabilecektir. Burada önemli olan nokta ise esnafın bu ödemeyi almak istemesi dahilinde hızlı davranıp bir an önce başvurusunu tamamlaması. Aksi halde başvuru sürelerinde uzatılmaya gidilmeyecektir.

Etiketler: