FinansMAX

Navtex Nedir?

Son dönemde Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimli olaylar dolayısıyla sıkça duyduğumuz bir kavram da “NAVTEX” ilanı ve bölgesi oldu. Peki, Navtex nedir? Navtex ilanı ne anlama gelir? Navtex (Navigational Telex), küresel denizlerde emniyet için kurulmuş bir sistemde önemli yer sahibi olan bir otomatik haberleşme sistemidir. Amacı küresel çapta orta ve büyük gemilere olası tehlike, meteoroloji bilgileri, emniyet ve hava raporlarıyla ilgili uyarı yollamaktır. Bu yolla uluslararası sularda seyreden gemilerin güvenliğini sağlamak istenmektedir. Lisan olarak genelde İngilizce kullanılmaktadır, İngilizce bilmeyenler için mesajlarda düzenleme yapma imkanı sunulmuştur. Ancak yine de yerel lisanlarda bildirimler de alınmaktadır. Temel olarak orta ve büyük boyutlardaki gemileri küresel sularda koruma amacı taşıyan sistem son dönemlerde daha küçük tekneler ve yatlar için de büyük önem taşımaya başlamıştır.

Navtex Nedir? Navtex İlanı Ne Anlama Gelir ?

Navtex nedir?” sorusunun cevabı oldukça basit, uluslararası sular için bir otomatik haberleşme sistemidir. Navtex ilanı ise deniz veya okyanusta, diğer uluslara da açık olan bir bölgede faaliyet yürütecek devletin, Navtex sistemi ile yaptığı bir bildiridir. Faaliyet askeri tatbikat, atış talimi veya doğal kaynak arama çalışmaları gibi çeşitli durumlar olabilir. Faaliyeti yürütecek devle veya devletlerin Navtex ilan etmesinin nedeni bu bölgeye diğer ülkeler tarafından yapılacak bir müdahalenin engellenmesidir. Kısacası çalışmayı yürüten devlet güvenlik amacıyla bu bildirimi yapar ve bölgeye giriş olmamasını talep eder. Politika açısından Navtex nasıl kullanılmaktadır?

Politika Açısından Navtex

Navtex ve Navtex ilan etmek aslında halk tarafından yaygın kullanılan bir kavram değildir, ancak son dönemde Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin enerji kaynakları arama amacıyla yaptığı çalışmalar ve Yunanistan cephesinin karşılıklarıyla yükselen gerilim karşımıza sürekli Navtex’i çıkardı. Halk ise haklı olarak “Navtex nedir?” diye sordu. Navtex temelde enerji kaynakları yapılacak bölgenin güvenli hale gelmesi için bir biidirimdi. Ancak bildirilerde politik bir hal almaya başladı. Yunanistan tarafının Navtex ilanı ve ardından Türkiye’nin yaptığı ikinci Navtex ilanı kavramın politik hamleler içerisinde bir araç olarak kullanılması durumunu ortaya çıkardı. Zaten halkın genelinin Navtex’i duyması da bu nedenle gerçekleşti.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: