FinansMAX

Nasıl İş Bulurum?

Nasıl İş Bulurum?

Hem sevdiğiniz hem de sektörde başarılı bir şekilde ilerleme kaydetmek için plan ve programınızı detaylı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Öncelik olarak yapacak olduğunuz en önemli plan ve programlardan bir tanesi iş arayışınızı ne şekilde yapacağınızdır. İş aramaya nereden başlayacağınızı bilirseniz hayal ettiğiniz işe kısa süre içerisinde başlayabilirsiniz. İş bulabilmek sadece cv hazırlamak kendinizi anlatmaya yeterli değildir. İş görüşmelerinde yetkililer ile yüz yüze görüşme yaptığınızda ne şekilde davranacağınızı da biliyor olmanız gerekir. Hayal ettiğiniz işe kavuşmanın en önemli yollarından bir tanesi kendinize olan güveninizdir. Sizler, kendinize olan güveninizi karşı tarafa ne kadar iyi yansıtırsanız, başvuru yaptığınız işte başarılı olacağınızı karşı tarafa hissettirmiş olursunuz. Yüz yüze görüşmelerde kesinlik, doğru bilgiler ve kendinizi ifade etmenizde ki akıcılık görüşmelerin en önemli unsurudur.

Hangi Mesleği Yapacağınızı Belirleyin

İş başvurusu yapmadan önce, en çok yapılan hatalardan bir tanesi gelişigüzel başvuru yapmaktır. Gelişigüzel iş başvurusu yaptığınız zaman, belirli bir süre sonra işinizi sevmeyebilirsiniz. İşini severek yapmayan birçok insan yaptığı tüm işlerde başarısız olmaktadır. Öncelik olarak başvuru yapmadan önce, mutlaka hangi alanda ilerlemek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Hangi sektör kulağınıza hoş geliyor ya da durup düşündüğünüzde hangi alanda başarılı olacağınızı düşünüyor ve kendinizi hangi alanda çalışırken hayal ediyorsanız, o alanda ilerleme kaydetmeniz geleceğiniz içinde en önemli husustur.

Kendinizi Analiz Ederek Karar Verin

İş başvurusu ve meslek seçimleri başta olmak üzere, hayatınızı etkileyecek tüm kararlarda kendinizi analiz etmeniz önem arz eder. Oturup düşündüğünüz zaman, kendinizin hangi işlerde zevkle çalışacağını, hangi tür gelişim videolarında kendinizi bulduğunuzu belirleyerek alan seçimi yapabilirsiniz. Örnek olarak gösterilecek olur ise; ikna kabiliyetiniz güçlü ise satış danışmanlığı alanında ilerleyerek bu sektörde kademe kademe yükselebilirsiniz. Aynı zamanda, çevrenizdeki insanların karşı taraftan sizlerin ışığını görerek size fikir sunması da kararlarınızda etkili olacaktır. Bu nedenle güvendiğiniz insanlara hangi alanda başarılı olacağınızı sorarak, farklı kişilerin yorumlaması ile de kendinizi analiz edebilirsiniz.

Deneyimsiz İlanlara Bakmayı İhmal Etmeyin

Hemen hemen her sektörde en sık aranan çalışan özelliklerinden bir tanesi, kişilerin deneyim sahibi olmasıdır. Bu ilanlar dışında, sistemlerin filtreleme özelliğinden yararlanarak deneyimsiz özelliğine sahip iş ilanlarına bakabilirsiniz. Eğer başvuracak olduğunuz iş ile ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa endişelenmenize gerek yok. Deneyimsiz olan iş ilanlarına da başvurarak iş hayatınızı farklı meslekler ile şekillendirebilirsiniz.

İş Bulabilmek İçin Sertifikaya İhtiyacınız Yok

İş bulabilmek için gelişmek istediğiniz alanlarda sürekli olarak sertifika almanıza gerek yok. Sürekli olarak sertifika almanız, başvurunuzun iyi yönde etkilenmesine neden olmaz. Bunun yerine daha evrensel olarak kabul edilen iş güvenliği ile ilgili çeşitli eğitimler alarak öz geçmişinize ekleyebilirsiniz.

Özgeçmişinizi Dikkatli Bir Şekilde Hazırlayın

İş başvurusu yaparken öne çıkmanızı sağlayan ve işe alım süreçlerinde etkin rol oynayan en önemli hususlardan bir tanesi özgeçmişinizdir. Hazırlamış olduğunuz özgeçmişiniz mutlaka gerçeği yansıtan bilgiler yer almalıdır. Aynı zamanda sizlere örnek olacak özgeçmişleri inceleyerek, kendi özgeçmişinizde fark yaratacak hususlar ekleyerek öne çıkabilirsiniz. Özgeçmiş hazırlarken şu hususlara dikkat etmenizde fayda vardır;

İş aramak ciddi bir iştir bu nedenle özgeçmiş hazırlarken mutlaka dikkatli bir şekilde hazırlamanızda fayda vardır. Bu nedenle özgeçmiş içerisinde tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulduğundan emin olun.

Hangi sektöre iş başvurusunda bulunacaksanız özgeçmişinizin, firmanın istediklerini karşılayacak bilgileri içerdiğinden emin olun ya da yazmadığınız bilgiler var ise mutlaka ekleyin.

İş aradığınız ilan sitelerinde aktif olmaya özen gösterin. Aynı zamanda değişen bilgileriniz var ise mutlaka siteler içerisinde de güncellemeyi unutmayın.

Özgeçmişinizin öne çıkabilmesi için sayfalar dolusu bilgiler yazmanıza gerek yok. Yaklaşık olarak bir sayfayı geçmeyecek, herhangi bir yazım hatası olmayan bir özgeçmiş hazırlamanız sizlere artı katacaktır.

Özgeçmiş hazırlarken iletişim bilgilerinizin üst tarafta olmasına özen gösterin.

Özgeçmişiniz ne kadar sade ve şeffaf bilgileri içeriyor ise işe alım süreçleriniz daha da kolaylaşır. Bu nedenle özgeçmiş içerisine gereksiz bilgiler eklememeniz tavsiye edilir.

E-posta ile başvuruda bulunacaksanız, mesajlarınız klasik cümlelerden uzak olmalıdır. Aynı zamanda uzun uzun bir e-posta göndermeniz tavsiye edilmez. Bu pozisyon için uygun olduğunuz belirttiğiniz birkaç cümle ile başvuru da bulunabilirsiniz.

Mülakat Aşaması En Önemli Süreç

Hazırlamış olduğunuz özenli bir özgeçmiş ile işverenlerin dikkatini çekmeyi başardınız ve hayal ettiğiniz bu iş için mülakat teklifi aldınız. Yüz yüze görüşmeler, kişilerin kendisini ifade etmesine imkan tanıyan, bu alanda yeterli olunup olunmadığının belirlenmesinde etkin rol oynayan süreçtir. Mülakatta, birlikte çalışacak olduğunuz yöneticiniz ile birebir görüşme sağlıyorsunuz. Mülakat anında sizleri daha iyi tanımak adına bir takım sorular sorulur, bu sorulara en doğru şekilde yanıt vermeniz gerekir. Samimi ve doğru cevaplarınız şansınızı artıracaktır. Güçlü ve zayıf yönleri de sorulan sorular arasında yer alıyor bu sorulara da olumsuz cümleler yerine geliştiriyorum, düzeltmeye çalışıyorum gibi cümleler kurmanız karşı tarafta iyi bir etki bırakacaktır. Mülakat anında panik olmadan kendinizden emin duruş sergilerseniz diğer rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.