FinansMAX

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi (KOSGEB)

Devlet kurumları son dönemde mantar yetiştiriciliğine büyük bir destek sunmaya başlamıştır. Aslında bu genel olarak tarımsal üretimi arttırma başlığı altındadır. Tarımsal ürünler konusunda dünya genelinde olan azalma birçok kurum ve kuruluşu endişelendirmiş ve teşvikler planlamaya itmiştir. Mantar yetiştiriciliğine devlet destekli hibe kredi (KOSGEB) kapsamında 2017 yılından beri hibe verilmektedir. 2017 yılı öncesinde mantar için bir destekleme yokken ekleme eklenmiştir. Destekleme kapsamında %65’e kadar hibe desteği sunulmaktadır.

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi (KOSGEB), NACE Kodu

Mantar yetiştiriciliğine devlet destekli hibe kredi (KOSGEB) Türkiye’de 2017 yılından beri mantar için destekleme veriyor. 46.31.06 NACE koduyla ‘Kültür Mantarı Toptan Ticareti’ yapmak isteyen girişimci ile yapan KOBİ’lere destek vermektedir. Yeni girişimcilere bu alanda atılımda bulunmaları durumunda iki senelik program için 60.000 TL hibe sağlamaktadır. NACE kodunuzu alıp başvuru yapmak için öncelikle geleneksel girişimcilik eğitimi almanız gerekir, daha sonra işletmenizi belirlenen kurallara göre kurunuz. Bundan sonraki süreçte KOSGEB’e üye olun ve kobi beyannamesini okuyun, bundan sonrası kurumun takdirine bağlı olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Destekli Hibe Kredi (KOSGEB), Diğer Destekleme Veren Kurumlar

Mantar yetiştiriciliğine devlet destekli hibe kredi (KOSGEB) verilen desteklemelerden biridir. KOSGEB, TKDK ve Ziraat Bankası farklı şartlar ile kredi sağlamakta ya da hibe. Tabi ki bu kurumların verdiği miktarlar, geri ödeme şekilleri, hibe oranları gibi pek çok şeyde farklılık vardır. Ayrıca mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere birçok kurum kurs açıyor. Zaten bu desteklemelere başvurmak için de kurs almış olmanız lazım. İŞKUR ve Halk Eğitim merkezleri mantar yetiştiriciliği için kurs vermektedir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: