FinansMAX

Litecoin Nedir? Litecoin Gelecek Vaat Ediyor Mu?

Litecoin Nedir? Litecoin Gelecek Vaat Ediyor Mu?

Kripto para piyasalarında Litecoin adıyla da bilinen LTC, piyasaya 7 Ekim 2011 tarihinde çıkmıştır. Uzun süredir kripto para piyasasında yer alan bu kripto para biriminin kurucusu ise Google’da yazılımcı olarak çalıştığını bildiğimiz Charlie Lee’dir. Yazılım açık kaynak kodlu olmakla beraber, Bitcoin ile oldukça fazla benzerliği bulunmaktadır.

Ödeme maliyetini sıfıra indiren Litecoin, internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bir kripto para birimidir ve bu sayede de ulusal çapta bir ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kaynak kodları herkese açık olan kripto para biriminin, bir merkeze bağlı olmaması yatırımcıların Litecoin’i tercih etmelerindeki başlıca etkendir.

Bitcoin ile gerçekleştirme süresi 10 dakikayı geçmekte olan işlemler, Litecoin ile gerçekleştirildiğinde sadece 2 buçuk dakika almaktadır. Bitcoin’in bazı işlemlerin gerçekleştirilmesinde vakit kaybına sebep olması ve bazı işlemlerde yüksek kesintili transferler uygulaması Litecoin’i daha da öne çıkarmıştır. Bitcoin’e bir alternatif olarak görülen Litecoin, yatırımcıların hızlı ve daha uygun fiyatlı bir yol ile ödemelerini yapmalarına olanak tanır.

Litecoin’in her geçen gün artan popülaritesi “Litecoin gelecek vaad ediyor mu?” gibi pek çok soruyu da yatırımcıların aklına düşürmektedir. Bu konuda sizler için birkaç Litecoin yorumu derledik.

Litecoin’in Geleceği

İlk olarak Litecoin yorumları genel olarak Litecoin’i oldukça büyük bir yükselişin beklediğini söylüyor. Bunun yanı sıra Litecoin’in Bitcoin forklarından birisinin olması da söz konusu yorumların arasında yer alıyor. Böylelikle işlemlerin daha çabuk gerçekleşmesine de destek olurken bu durumun onu daha da yükselteceği düşünülüyor. Yatırımcıların Litecoin’i bir ödeme yolu olarak tercih etmeleri de sağlamış olduğu hızlı hizmet ve düşük ödeme maliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

Litecoin’in geleceği için yapılan pek çok öngörüde, Litecoin’in artış göstermesi ve yatırımcılarına kazandırması vurgulanıyor. Bitcoin Cash, BCH, ve Bitcoin, BTC, Litecoin’in bağlantılı olduğu kripto para birimleri olduğundan, bu kripto para birimlerinin değerinin artması, Litecoin’de de bir yükselişe yol açacak.

Tahmin edilenlere göre Litecoin’in 200 dolardan yüksek fiyatlara ulaşması beklenmemektedir. Buna karşın, yakın bir tarihte meydana gelen ani bir sıçrama sebebiyle Litecoin’in 230 dolar fiyatını geçtiği günler de görülmüştü. Ancak burada meydana gelen sıçramalar ani olarak gerçekleşmesi sebebiyle, kalıcı bir etkisi de söz konusu değildir. Bu sebeple bu şekilde görülen ani sıçramalardan hemen sonra Litecoin fiyatı tekrardan eski fiyat seviyesine düşebilir. Elbette kripto para piyasasında yer alan hiçbir para birimi için kesin tahminler yürütmek memnun değildir. Ancak tahminlerde yer alan görüşlere göre kripto para birimleri için belli aralıklar bulunuyor. Bu tahminlerden biri de Litecoin fiyatı 2025 yılı itibariyle 300 dolar aralığını göreceği şeklinde. Günümüzden bakınca büyük bir yol kat eden Litecoin, ilerleyen süreç içerisinde de Bitcoin ile yarışabilme hatta Bitcoin’i geçebilme potansiyeli taşımaktadır. Genel olarak Litecoin’in grafiği incelendiğinde, Litecoin geleceği olan bir kripto para birimidir.