Bankacılık

Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim? Kuveyt Türk Kime Ait?

Katılım bankası olarak tanınan Kuveyt Türk güçlü sermayeye sahip bir bankadır.

Katılım bankası olarak tanınan Kuveyt Türk güçlü sermayeye sahip bir bankadır. Sermayesini 2009 yılından itibaren %50 oranında artıran güçlü bir kurumdur. Kuveyt Türk’ün sahibi kim? Kuveyttürk kime ait? sorularının cevabı oldukça merak ediliyor. Peki Kuveyt Türk kimin?

Kuveyt Katılım Bankası olarak da anılan kurum adından da anlaşılacağı üzere arap iş adamlarınındır. Kuveyt Türk kimlere ait sorusuna cevaben sermayesi olan arap tacirlere aittir diyebiliriz.

Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim?

Araplara ait olan bankanın sahibinin kim olduğu merak konusu. Kuveyt Türk’ün sahibi kim? cevabı merak edilen sorulardan. Kuveyttürk araplara ait bir katılım bankası olmakla beraber sahibinin kim olduğu, sahibinin adı ve soyadı tam olarak bilinmiyor. Kuveyttürk’ün sahibi kim sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil.

Kuveyt Türk’ü Kim Kurdu? 

Kuveyttürk’ü kim kurdu, ilk olarak ‘Özel Finans Kurumu’ olarak açılan banka kuveytli tacirler komisyonu tarafından kurulmuştur. Petrol zengini, sermayesi güçlü tacirler kurmuştur.Kısa sürede oldukça ilgi gören banka sahip olduğu müşterilere hızlı destek vererek güvenilirliliğini kanıtlamıştır.

Bu sayede ünü hızla yayılan Kuveyttürk kurulduktan çok uzun bir zaman geçmeden en büyük bankalardan biri haline gelmiştir.Ülkemizde özel banka statüsünde olan Kuveyttürk

Kuveyt Türk Katılım Bankası Ne Zaman Kuruldu?

Kuveyt Türk 1989 yılında kuruldu. İlk olarak Özel Finans Kurumu adı altında bakanlar kurulun kararları doğrultusunda faaliyet göstermeye başlamıştır. 1999 yılına kadar özel finans kurumu statüsünde kalmıştır.

1999 yılında bankacılık kanunu kapsamına girerek aralık ayından itibaren diğer tüm özel finans kurumları gibi Kuveyt Türk’ de yürütülen bankacılık kanunlarına tabi hale gelmiştir. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. unvanını ise 2006 yılının mayıs ayında almıştır. Merkez bankası tebliğleri ve aynı zamanda hazine müsteşarlığı kararlarıyla tam anlamıyla bir banka olarak faaliyete geçmiştir.

Kuveyttürk'ün Sahibi Kim? Kuveyttürk Kime Ait?
Kuveyttürk’ün Sahibi Kim? Kuveyttürk Kime Ait?

Katılım Bankası Nedir?

Katılım bankası fon toplayan bir bankadır. Cari ve katılma olmak üzere iki hesap türüyle işler. Müşterilerin talep ettiği, katılımcılık prensiplerine uygun mal, hizmet ya da hakkı peşin olarak kiralar. Bunu da taksitli olarak müşterilerine satar ya da kiralar. Yahut fonlar toplayıp elde ettiği fonlarla ortaklıklar yaparak bu şekilde kar elde eder. Bir katılım bankasının ana faaliyeti fon toplayıp fon kullandırmaktır.

Fon faaliyetlerinin yanı sıra belirlediği kendi ilke ve prensipleri doğrultusunda farklı hizmetler de sunar. Bu hizmetler kasa kiralaması, banka havalesi, kıymetli evrak ve fatura tahsilatı gibi banka hizmetleridir. Bir katılım bankası aynı zamanda döviz, menkul, kıymet alım satımı gibi bir çok işleme aracılık eder.

Kuveyt Türk’ün Sermaye Ortakları Kimlerdir?

Kuveyt Türk güçlü sermayeye sahip bir katılım bankasıdır. Sermayesinin bir çok ortakları , hissedarları vardır.İşte Kuveyttürk’ün güçlü sermaye yapısının ortakları:

  1. %62,24 Kuwait Finance House (KFH)
  2. %18,72 Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü
  3. %9 Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu
  4. %9 İslam Kalkınma Bankası
  5. %1,04 diğer ortaklar

Kuveyt Türk’ün en büyük sermaye ortağı konumunda %62 lik payı ile Kuveyt Finans Kurumu vardır. Bu kurum, faizsiz finans kurumları içerisinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

Müşterilerine yenilikçi bir çok avantaj sağlayan Kuveyttürk, elektronik bankacılık ve alternatif kanallar ile birlikte hizmet veriyor. Visa ve Mastercard kredi kartları ile hizmet sunuyor. Bunun yanında Kuveyttürk’ün kesintisiz sunduğu hizmetler arasında POS, ATM, internet bankacılığı, Çağrı Merkezi, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS Bankacılığı gibi alternatif hizmetler de bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı