FinansMAX

Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Tarımsal üretim ve pazarlama hem et hem de süt ürünleri alanında ulusal hükümetler ve uluslararası kurumlar çok fazla destekleme ve teşvik planını hayata geçirmiştir. Bunun nedeni genelde yatırımların sanayi veya ticaret gibi alanlara kayması nedeniyle tarım ve hayvancılık alanında üretimde yaşanan azalmadır. Ancak dünya nüfusunun hızla arttığı göz önüne alındığında bu sektörlerle beraber gıda üretiminin de arttırılması gerekir. Bu durum büyük nüfusların beslenmesinde sorumluluk payı olan ulusal hükümetlerin harekete geçmesine sebep olmuştur. Türkiye’de ise başta KOSGEB olmak üzere birçok banka ve devlet kuruluşu hayvancılık alanında daha fazla üretim yapılabilmesi için hibe ve kredi olarak destekleme ya da teşvik planları oluşturmaktadır. Küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır, sorusunun başlangıç noktası da burasıdır.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır Kimlere Verilir?

Ülkemizde birçok banka ve devlet kuruluşu küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı geliştirmek adına kredi ve destekleme vermektedir. Küçükbaş yani koyun ve keçi yetiştiriciliğine destek yüksektir. Peki, küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır, hangi türler için verilmektedir? Koyun türleri: Merinos, mor karaman koyunu, ak karaman koyunu, dağlıç koyunu, sakız koyunu, kıvırcık koyunu, karayaka, ivesi, malya, imroz (Gökçeada) koyunları, tuj ve herik cinsi küçükbaş hayvanlar, hemşin koyunları, ödemiş ve tahirova, ege koyunudur. Bu türler için kredi verilmektedir. Keçi yetiştiriciliği için ise: Kıl keçisi, ankara tiftik keçisi, etçi boer keçisi, damaskus keçisi, maltız keçisi, saanen keçisi, honamlı keçisi, norduz keçileridir. Keçi türlerinde ise genelde bu saydığımız türler için kredi başvurusu yapabiliriz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Hayvancılık alanında gelişme ve özellikle kırsal alanda kalkınma planları kapsamında Ziraat Bankası küçükbaş hayvancılık için kredi vermektedir. Bu krediler geri ödeme planları ve faiz oranları ile birbirinde ayrılmaktadır. Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır ve şartları nelerdir? Keçi ve koyun yetiştiriciliği için kredi almak isterseniz en az 250 adet koyun ya da 100 adet keçi beslemeniz gerekir. Kapasiteniz bu sayının altında ise ivedilikle sayıyı istenen alt limitlere çıkarmanız gerekir. Bu krediler her türlü hayvancılık ekipman ve makineleri (tanklar, yem üniteleri, bayla makinesi, ahır yapımı, canlı koyun ve keçi alımı, güneş enerjisi sistemi, yem bitkisi üretimi) alanlarında kullanılabilmektedir. Küçükbaş hayvancılık kredisi almak istediğiniz koyun veya keçi türünün destekleme verilen türler arasında yer alması önemlidir, aksi taktirde başvuru yapamazsınız. Bu kredi size verildikten sonra alabileceğiniz koyun veya keçiler 6-24 ay aralığında olmalıdır. Ziraat Bankası’ndan daha önce küçükbaş hayvancılık kredisi alanlar çektikleri kredinin %30’unu ödemeden yeni bir kredi başvurusu yapamazlar.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: