FinansMAX

Kripto Para Stake Etmek (Staking) Nedir

Kripto Para Stake Etmek (Staking) Nedir

Kripto Para Stake Etmek (Staking)

2020 ve sonrası birçok literatürde merkezi olmayan (DeFi) finans yılı olarak görülmektedir. Bunun nedeni yeni nesil kripto paraların ve bulut tabanlı uygulamaların hayatımıza girmesidir. Bu varlıkların yükselişinde Bitcoin’in çok büyük rolü bulunmaktadır. Bu kripto para birimleri ile birlikte hayatımıza birçok yeni kavram da giriş yapmıştır. Kripto para stake etmek (staking) de bunlardan biridir. Kavramın yazılışına ve dilimiz ile temasına baktığımızda kripto para ile yapılan özel bir işlem olduğu anlaşılmaktadır. Peki bu ifadenin muhtevası bize neyi söylemektedir?

 

Kripto Para Stake Etmek Nedir?

Kripto para stake etmek, bir kripto para cüzdanı sahibi kullanıcının cüzdanında, parasını kanıt (yani PoS) tabanlı bir blockchain sisteminin işlemlerini sürdürmeye katılmak için kilitlediği veya tuttuğu bir etkinliktir. Dolayısıyla bu işlem katılımcıları ödüllendirmektedir. Ödül sistemi içerisinde bir ağın fikri birliğe ulaşmasına yardımcı olması içeriğiyle de kripto madenciliğe (mining) benzemektedir. Stake etme işlemi sırasında, işlemleri doğrulama hakkı, bir cüzdan içinde kaç jetonun kilitlendiğine bağlıdır. Bununla birlikte madencilikte olduğu gibi, stakerlar yeni bir blok bulmaya veya bir blok zincirine bir işlem eklemeye teşvik edilmektedir. Teşviklerin yanı sıra, PoS blockchain platformları ölçeklenebilir ve yüksek işlem hızlarına sahiptir. Peki kripto para stake etmek nasıl yapılır?

 

Stake Etmek Nasıl Yapılır?

Stake etmenin artan popülaritesi sayesinde piyasadaki atıl kripto varlıkları ile pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcılar için tonlarca seçenek bulunmaktadır. Ethereum 2.0, Tezos (XTZ), Algoran (ALGO) ve Icon (ICX) bunlardan biridir. Kripto para stake etmek işlemlerini borsalardan, yatırımcılar aracılığıyla (yatırımcılar stake işlemi yaparak gelir akışlarını çeşitlendirebilir ve boşta kalan fonlarını borsalarda paraya çevirebilir), Binance gibi dijital para platformlarında, DeFi hisselerinde ve Coinbase gibi platformlarında yapabilirsiniz.

 

Arbitraj nedir?

Arbitraj, değişik piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etmektir.

 

Arbitraj stratejisi nasıl olmalıdır?

Günümüzde tehlikeli bir piyasa yapısı bulunduğu için bilgiyi elde eden kişiler kendisini daha rahat bir durumda bulacaktır.

 

Stake etmek nedir?

Kripto para stake etmek, kripto para cüzdanı olan kişinin parasını kanıt (yani PoS) tabanlı bir blockchain sisteminin işlemlerini sürdürmeye katılmak için kilitlediği veya tuttuğu bir etkinliktir.

 

Kripto para stake etmek riskli midir?

Dünyanın hiçbir yerinde risksiz piyasa işlemi bulunmamaktadır. Piyasanın doğası gereği bu işlemler kendilerine özgü riskler barındırır.

Etiketler: