FinansMAX

Kripto Para Piyasası

Dijital paralar artık hepimizin bildiği şeyler haline geldi. Uzun bir dönem binlerce doları bulan değerleri ve milyarlarca dolarlık piyasa payları gündemleri işgal etti. Daha sonraki seviyelerde ise özellikle internetten alışverişte ciddi şekilde kullanılmaya başlandı. Yatırım için ise önemli bir alternatif yol haline geldi. Peki bu kripto paralar nasıl alınıp satılıyor? Aslında bu sorunun cevabı da çok basit, her ürün gibi kripto paralar da çok fazla işlem hacmi kazanınca kendilerine bir piyasa hatta ekosistem oluşturmayı başardılar. Yani kısaca alıcı, satıcı ve aracı kurumlardan oluşan ve kripto paraların işlem gördüğü bir ortam kripto para piyasası olarak alınır.

Kripto Para Piyasası Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto para piyasası sanal dönemin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Bu piyasada kripto para almak ve satmak isteyen kişiler aracı platformlar üzerinde bir araya gelerek alım satım işlemlerini gerçekleştirir. Bu piyasanın ortam yükünü çeken aracı kurumlar işle hacmine göre farklı miktarlarda komisyon alarak sizlerin alım satım yapmanıza izin verir bunun yanında sanal paralarınızı saklamanıza yardımcı olacak bir cüzdan işlevi görürler.

Bitcoin ve Altcoinler

Kripto paralar yeni bir dönemi başlatırken, kripto para piyasası bitcoin isimli bir paranın üzerine kurulmuştur. Bitcoin hızla yaygınlaşmış ve yatırım yapmak isteyenlerin ilgisini çekmiştir. Bir dönem bir bitcoin neredeyse 20 bin doları bulmuştur. Alternatif sanal paralar olan altcoinler ise kısa süre sonra piyasada belirmeye başlamıştır. Altcoinler ise bitcoinin çok fazla yükselmesi, birçok ulusal hükümet tarafından yasaklanması üzerine ortaya çıkmıştır. Ancak çıkışlarındaki en temel sebep bu karlı sanal para piyasasının kar pastasına ortak olma isteğidir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: