FinansMAX

Kripto Para Piyasası Nedir

Kripto Para Piyasası Nedir

Kripto para piyasası, verilen varlıkların piyasa değerine bağlı olarak bir tür dijital varlığı diğeriyle takas edebileceğiniz çevrimiçi platformlardır. Binance ve GDAX en ünlü kripto para piyasasasıdır. Kripto para birimi piyasalarını kripto para birimi cüzdanları veya cüzdan aracılıklarıyla karıştırmamak önemlidir. Kripto para cüzdanları ve cüzdan aracı kurumları, genellikle küçük Bitcoin vb. bir dizi dijital deperleri satın almanıza ve satmanıza olanak tanır. Ayrıca bunları altcoin gibi diğer dijital varlıklar için ticaret yapmak üzere farklı bir borsaya gönderebilirsiniz. Kripto para piyasası genellikle kullanıcılarını yalnızca dijital varlıklar için dijital varlıklar ticareti yapmakla sınırlar. Ancak şu unutulmamalıdır: birkaçı kripto para birimleri için ABD Doları gibi para birimlerinin alım satımına izin verir. Böyle bir borsaya örnek olarak şu anda USD, JPY, CAD ve GBP şeklinde fon kabul eden ve Monero, Ripple ve Litecoin ile Bitcoin ve Ethereum ile alım satımları destekleyen Kraken verilebilir.

 

Kripto Para Piyasası : Değişim ve Saklama

Kripto para piyasası olarak bilinen piyasanın diğer önde gelen tüm finansal aracılar gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Dijital değerler ticaretinin çoğu merkezi borsalar ya da ‘‘CEX’’ adı verilen işlemlerde gerçekleşir. Bu borsalar, alım satım yapmak için dijital varlıklarınızın velayetini gerektirdiğinden dolayı dikkatli kullanılmalıdır. Bunun, altcoin alım satımı ile ilgili büyük etkileri bulunmaktadır. Bir kripto para borsasında altcoin ticareti, yeni varlıklarınız üzerinde gözetim eksikliğiniz olduğu anlamına gelir. Bu durum doğaldır. Yani piyasada fedakarlık mantıklı olabilir. Aynı herhangi bir bankacılık veya finans kurumunda olduğu gibi, borsalar faiz tahakkuk ettirmek için dijital değerlerinizi bünyesinde tutacaktır. Bu gözetim ve merkezileştirme sorunları, Bitcoin’in 2009 ve sonrasında ortaya çıkardığı büyük çekişmeden beri blok zinciri topluluğu için birincil endişe kaynağı olmuştur. Bitcoin vb. birimler merkezi olmayan, finansal bir ekonominin yolunu açmıştır ancak her geçen gün, piyasalarda hali hazırda çözümsüz olarak adlandırılan sorunlar çözüme yaklaşmaktadır. Piyasalardaki hukuki nitelik sorunları ihtiyacı ise her geçen gün kendisini göstermektedir.

 

Piyasalardaki Hukuki Nitelik

Kripto paraların hukuki niteliğiyle ilgili bir uluslararası hukuk kanunu bulunmamaktadır. Bilindiği üzere bu kanunlar ilk olarak ‘‘yapılageliş’’ aracılığıyla ortaya çıkmaktadır. Yani bir şeyin taraflar tarafından tartışılabilecek düzeye gelmesi için belirli bir süre tekrarlanması ve birçok güçlü devlet tarafından onaylanması gerekmektedir. Sonrasında bir konferans yapılır ve konferanstan çıkan kararlar doğrultusunda katılımcılar antlaşmaları onaylar. Kripto paraların hukuki niteliğiyle ilgili uluslararası bir çalışma söz konusu olmasa da birçok ülke kendi iç hukukunda bu birimlere yönelik düzenleme yapmaktadır.

 

Kripto para piyasası nedir?

El değiştiren varlıkların piyasa değerine bağlı olarak bir tür dijital varlığı takas edebileceğiniz çevrimiçi platformların oluşturduğu piyasaya kripto para piyasası denir.

 

Kripto paralar caiz mi?

Resmi kurumumuz Diyanet bünyesinde görev yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın açıklamasında “Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.’’ ifadesi yer almaktadır.

Etiketler: