FinansMAX

Kripto Para Nedir?

İnsanlığın bilinen en eski tarihinde para yoktu. Para yerine eşyayı eşya ile değiştirme prensibine dayanan mübadele vardı. İlkçağlara doğru geldiğimizde paranın mübadele aracı olarak kullanıldığını öğrendik. Günümüzde ise sosyal bilimlere konu olan bir nesne haline gelmiştir. Para bir iktisat politikası aracıdır. Bağımsız ve iç egemenliğini sağlamış her devlette var olan Merkez Bankalarının kurulma nedenlerinin bir tanesi, para politikası üretmektir. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, para ve maliye politikası araçlarını kullanarak ülke ekonomisinin içerisinde dolaşıma giren Türk Lirası’nın istikrara kavuşmasını sağlama görevini üstlenmiştir. Dolayısıyla paranın fiziksel miktarı merkezi bir kurum tarafından kontrol edilmektedir. Ancak kripto paralar böyle değildir. Dolayısıyla şu sorunun cevabını bulmak gerekir: Kripto para nedir? Kimlik denetimi vb. bilgilerin güvenliğini sağlamak amacıyla kurulan kriptografi biliminin gelişimiyle birlikte kripto para yazılımları ortaya çıkmıştır. Son yıllarda çok popüler hale gelen kripto paraların arzı sınırlıdır. Finans sektörünün gelişimi ve teknolojik atılımlar ile birlikte görünür hale gelen ihtiyaçları karşılamak amacıyla geliştirildiği söylenir. Kripto paralar maddesel değildir.  Kullandığımız para ile bu kadar çok farklılığının bulunması, bazı kişilerin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Kripto para ticaretinin ne olduğu, kripto para ticaretinin nasıl yapılacağı vb. soruların cevabını anladığımızda bu soru işaretlerine bazı cevaplar bulabileceğiz.

Kripto Para Ticareti Nedir?

‘‘Kripto para nedir?’’ sorusunun cevabını verdikten sonra bu para biriminin ticareti konusuna değinmek soru işaretlerinin birçoğunun ortadan kalkmasına vesile olacaktır. Kripto para ticareti en basit anlatımıyla dijital habitatta gerçekleştirilen alım ve satım işlemlerine verilen isimdir. Tıpkı borsaya benzeyen bir sistem üzerinden binlerce değişik kripto para alınabilir ve bu paraların yükseliş ile düşüş hareketleri gözlemlenebilir. Kripto para türevleri sayısının çok fazla olması nedeniyle kripto para almadan araştırma yapmanızı öneririz.

Kripto Para Türevleri

2020 verilerine bakıldığında, kripto para türevleri üzerine söylenebilecek çok şey vardır. Bunlardan en önemlisi, kripto para türevlerinin çok fazla talep görmesidir. Öyle ki kripto para pazarı rekor üstüne rekor kırmaktadır. İnternet ortamında birçok kripto para alabileceğiniz site bulunmaktadır. Binance, Coinbase, Kraken vb. siteler buna örnektir.

Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

‘‘Kripto para nedir?’’ sorusunun içeriğini ve ticaretinin içeriğini öğrendikten sonra ticari işlemlere hazırsınız demektir. Kripta para ticareti yapmak için yukarıda yazan web sitelerinden veya bu web siteleri ile aynı işlevi gören sitelerden üyelik alın. Üyeliğin aktif hale gelmesi ve işlem yapabilmeniz için üyeliğinize onay verilmesi gerekmektedir. Üyeliğinize onay verilmişse hesabınıza para yatırmanız gerekir. Para yatırdıktan sonra istediğiniz kripto para birimi üzerinden işlem yapabilirsiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]