Kripto Para

Kripto Para Fiyatları: Kripto Para Nedir?

Kripto Para İle İlgili Bilgi İçin Makalemize Göz Atabilirsiniz !!!

Kripto paralar hayatımıza son dönemlerde girmiş yeni bir finansal araçtır. Takas veya yatırım amacıyla kullanılan ilk başlarda yemek söylemek veya dijital oyun alımları için kullanılan tamamen dijital ve sanal para kripto paradır. Kripto paralar bazıları için geleceğin parası bazıları için ise sadece bir şakadır. Kripto para piyasası içerisinde kripto para fiyatları değişkendir. Çalışma prensibi olarak kredi kartına benzer harcama yapılan para her iki durumda da sanaldır. Sistemin bir otoriteye bağlılığı olmadığı için daha güvenilirdir. Çünkü tüm kullanıcılar aynı anda yapılan işlemi görür ve herhangi bir otorite müdahale edemez. Ancak otoriteler ülkelerin para birimlerinde müdahale edebilme hakkına sahip olurlar. Ancak dijital paralarda hacklenme olasılığı ve siber saldırı riski bulunmaktadır.

Kripto Para Fiyatları: Kripto Para Piyasası

Çağımızın parası kripto para her ne kadar geleceği belirsiz de olsa büyük bir talep görmektedir. Alıcı ve satıcıların oluşturduğu ve alım satım ile yatırım yapılan bir kripto para piyasası bu talebin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Hatta bu piyasada farklı kripto para fiyatları ile 2017’de 800 milyar dolarlık işlem yapılmıştır. Başlangıçta daha az rağbet gören kripto para piyasasında madenciler yer almaktaydı ancak arz ve talep arttıkça kurumsal yatırımcılar, madenciler, birçok yatırım yapmak isteyen kullanıcı piyasaya girdi ve dev bir ekosistem meydana geldi. Kripto para piyasasına dahil olmak için bir aracı platforma üye olmanız gerekir, bu platformun güvenirliliği, işlem hacmi ve işlem ücreti incelenmelidir.

Kripto Para Yasallığı, Vergilendirme

Üretim, işlemler gibi dağınık sistemde olur. Üretimin bir sınırı vardır ve üst sınıra yaklaşıldıkça işlem zorlaşır. Dijital madencilik işlem gücü ve internet bağlantısının güçlü olmasını talep etmektedir. Kripto para madenciliği yasaldır. Kripto paralarla işlem yapmak ise ülkelere ve kripto paralara göre farklılık gösterir. Şu an pek çok Merkez Bankası bitcoini yasaklamıştır, ancak Türkiye’de böyle bir yasak veya kısıtlama bulunmamaktadır. Eğer kripto paralarla işlem yaparken yüksek bir gelir elde ederseniz maliye paranın kaynağını sorgular ve gerekli belgeler ile siz kaynağı kripto para yatırımı olarak belirtirsiniz. Bu hususta kripto para fiyatları önemlidir.

Etiketler

Hamdi

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı