FinansMAX

Kripto Para Fiyatını Neler Etkilemektedir?

Bu yazımızda kripto para fiyatını neler etkilemektedir, ne gibi faktörler kripto para fiyatını etkilemektedir konusuna yer vereceğiz.

Öncelikle belirtmemizde fayda var, kripto para diğer yatırım araçlarına göre fiyat konusunda oldukça hızlı değişkenlik göstermektedir. Kripto paranın bu durumu tabi ki diğer yatırım araçlarına göre farklıdır. Kripto para adına yatırım amaçlı düşünceleriniz var ise, bilmeniz gereken hususları sizlere aktaralım.

Kripto Para Regülasyonlar

Çeşitli ülkelerde dünya geneli olarak, çeşitli konularda yasal olarak bu alanda çeşitli gelişmeler sürekli olarak gelişmektedir. Rügülasyon konusunda sadece kripto paralar etkilenmemektedir. Yatırım amaçlı olarak bir takım hisse senetleride bu durumdan benzer olarak etkilenmedir.

Geçtiğimiz dönemler ve yıllar içerisinde tahmini olarak 2017 Yılının Nisan aylarında Japonya Bitcoin’i yasaklaştırma süreci başlatacağını belirtmişlerdi. Bu durum sonrası Bitcoin bir gün içerisinde %30 artış gösterdi ve dolar 1,130$ seviyesine tırmanmıştı. Bu durum kripto para konusunda olumlu olarak geri dönüş yapmış durumda olduğunu kabul edebiliriz.

Fakat söyle bir durum var, kripto para regülasyonla ilgili olumsuz olarak gündeme düşen haberler malesef olumsuz olarak etkilemektedir. Ülke olarak nüfüs sayısının çok olduğu yerlerde (örneğin çin) olumsuz gelişmeler sunulduğu andan itibaren düşüşler yaşanmaktadır. Çin geçtiğimiz dönemler içerisinde 2018 yılları içerisinde kripto para konularını ele alatan website adreslerini engelleme üzerine işlemler başlatmışlardı. Bu durum oldukça olumsuz bir etki olması ile beraber, %15 olarak bitcoinde ve ani düşüşlerini beraberinde getirmişti.

Kripto Para Güncel Gelişmeler

Günümüz bügün kripto para konusu içerisinde siyasi anlamda ve ekonomik anlamda gelişmelerin süreci sektör fiyatlarını düşürebilmektedir. Son zamanlar içerisinde yatırımcılara göre riskli olarak görülmektedir. Sebebi ise tamamen kurumsal olarak gelişen ve sunulan paraların, kripto paralar ile entegre edilmesinden bu yana durumlar tamamen farklı yönlere çekilmektedir. Bu durum kripto para konusunda değişliklerini ister istemez birbirine bağlamaktadır.

Kripto paranın ilk yıllarda dış dünyadan bağımsız olarak haraket ettiğine ziyaden yukarıda bulunan durum açıklaması yapma gereği duyduk. Durum o boyutlara taşındığı için, yatırımcılar bu durumu risk olarak görme aşamasına gelmiştir. Bu sebepten bu tip gelişmeler kripto para süreci içerisinde düşüşleri beraberinden getirmektedir.

Kripto Para Spekülasyonları

Kripto para geçmiş dönemlere baktığım zamanlar içerisinde fiyatlar konusuna aşırı derece sayılabilecek oynamalar olmaktadır. Bu durum hem artış olarak hem de, azalış olarak güncel olarak kripto para değerine yansımaktadır. Bu sebep ile Spekülatif olarak yansımaktadır.

Bazı kişiler ülke ve dünya geneli Spekülatif yatırımcı olarak piyasaya girmektedir. Tabi bu durumda kripto para biriminden yüklü müktarda para kazanmayı unmaktadırlar. Kimi yatırımcı olumlu olarak başarmakta ve kazanmakta, kimi yatırımcı ise başarısız olarak kaybetmektedir. Olumlu veya olumsuz olarak yatırım yapmakta olduğu süreç içerisinde hızlı al/sat yolunu kullandıkları için piyasayı olumsuz olarak etkiliyebilmektedir. Kalıcı olarak değilde bu etkileme kısa süreli olarak yansımaktadır.

Kripto Para Arz ve Talep

Kripto para adına arz ve talep ciddi anlamda ve ani olarak fiyatlarda değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Arz ve talep bir takım analistler sonucu neticesinde tamamen temel faktör olarak gösterildiği gibi, en yüksek etki alanları aşamasında sahip olmaktadır.

Her yatırımcı, kripto para birimleri adına girişimlerini ve yatırımlarını olumlu sonuçlar elde ederek kazanmak ister. Talepler doğrultusunda tabiki bu durum, talepler arttıkça doğrudan kripto paralar artış gösterebilmektedir. Talepler doğrultusunda yüksek istekler ve talepler çoğaldığı için, yeni kripto paralar piyasaya sürüldüğü taktirde ise, malesef fiyatlarda azalmalar meydana gelir.

Etiketler: