FinansMAX

Kripto Para Dünyasının Hayvan Terimleri

Kripto Para Dünyasının Hayvan Terimleri

Finans ve bankacılık sektörlerine ilgi duyan kişilerin sıklıkla duydukları hayvan isimleri ile yatırımcı büyüklüğü bağı kripto para dünyasında da bulunmaktadır. Bunlara kripto para dünyasının hayvan terimleri ismini verebiliriz. Bu terimlerin finans alanına dahil olması, yeni yatırımcıların kafasını karıştırabilmektedir. Bu nedenle analizleri nasıl yapacağınızı öğrenmeden önce bu terimlerin neler olduğunu ve hangi perspektifi yansıttığını iyice öğrenmelisiniz. Peki kripto para dünyasının hayvan terimleri nelerdir?

boga ve ayı kripto

Kripta Para Dünyasının Hayvan Terimleri Nelerdir?

Kripto para dünyasının hayvan terimleri deyince akla ilk ‘‘boğa’’ gelmektedir. Boğa veya diğer bir deyişle boğa piyasası, piyasanın yukarı yönlü hareketlerini anlatmak için kullanılan terimdir. Yani boğayı duyduğunuz an yatırımcıların alım yapacağını anlamanız gerekmektedir. Bu da piyasalar için olumlu bir anlama gelir. En çok duyulan ikinci terim olan ayı ise piyasaların aşağı yönlü hareketlerini anlatmaktadır. Ayı, işlerin kötü gittiği haberini verir. Bu dönemde fiyat düşüş eğilimindedir. Dolayısıyla piyasalar için ayı olumsuz bir durumu ifade etmektedir. At veya piyasalarda çokça tekrarlanan ve sizin de muhtemelen duymuş olduğunuz ”ölü ata yatırım yapmak” deyişi ise fiyatı neredeyse sabit olan ve kazanç getirmesi beklenmeyen yatırımları anlatır. Şahinler ise tutumundan vazgeçmeyen ve sıkı bir para politikasını savunan kişiler için kullanılmaktadır. Siyah kuğu terimi beklenmeyen gelişme veya gelişmeler doğrultusunda piyasaların ani hareketlerini belirtmek için kullanılır. Kripto para birimleri ile ilgilenenlerin çokça duyduğu şeylerden biri de güvercindir. Güvercin, kripto para piyasalarındaki gevşek politikalara işaret eder. İlginç bir benzetme olan kedi terimi ise varlıkların tavan veya tavana yakın fiyata geldikten sonra düşeceği, düşüşten sonra tekrardan çıkacağını anlatır.

Kripto Para Dünyasının Hayvan Terimleri

Fil, Kelebek ve En Önemli Terim Balina

Kripto para dünyasının hayvan terimleri üzerine bilinmesi gereken  süreçleri belki de en iyi ifade eden şeyler fil, kelebek ve balinadır. Fil piyasaların aniden alt üst olabileceğini belirten ve paniğe yol açan terimdir.  Kelebek ise sadece piyasalarda değil, ekonomide de çokça kullanılan bir terimdir. Küçük gelişmelerin büyük gelişmeleri tetikleyebileceğini belirtir. Yaşanan şey kelebek etkisi olarak adlandırılan duruma benzediği için bu terime kelebek ismi verilmiştir. Piyasalarda zaman geçiren ve hayatını bu yolla kazanan kişilerin en korktuğu terim ise ‘‘balina’’dır. Balinalar piyasaların en büyükleri, yani en zenginleridir. Kripto paraları en çok elinde bulunduran balinalar, piyasaları harekete geçirebilecek yatırım araçlarına sahiptir. Dolayısıyla küçük yatırımcıların geleceğini de büyük ölçüde etkilerler.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: