FinansMAX

Kripto Para Borsası, Kripto Paralar

Son yıllarda dünya çapında büyük değişimler yaşadık hem de pek çok alanda. Bu büyük değişikliklerden biri de finansal piyasalar, yeni ödeme sistemleri çıkarken kripto paralar da ortaya çıktı. İlk ve en önemli sayılan kripto para bitcoin oldu. Ama sonrasında etherium ve ripple çok daha iddialı bir politika benimsedi. Bu kripto paraların en önemli özelliği herhangi, bir otorite bağımlı olmamalarıydı ve ulaşmak istedikleri hedef ise küresel çapta bir para birimiydi. Dijital olduğu için sistem hem kolay ulaşılır hem de bir devlete bağlı olmadan çalışacaktı. Böylece kripto para borsası doğdu.

Kripto Para Borsası

Kripto paralar hem sayı hem de değer olarak arttıkça insanlar yatırım için bu paraları üretmenin ve ticaretini yapmanın yollarını aradı. Bu durum ortaya bir kripto para borsası çıkardı. Bu Pazar ve borsası klasik biçim üzerinde şekillendi. Yani, alıcılar, satıcılar, mal ve hepsini aynı yere toplayan aracı kurumlar vardı. Böylece bir kripto para borsası inşa oldu ve aktif şekilde çalışmaya başladı. Dünyanın neresinde olursa olsun madenciler ürettiği paraları platformlarda satışa çıkardı. Yine dünya çapında farklı yerlerde alıcılar bu mallara talip olarak alışverişi tamamladı.

Kripto Para Piyasasında Aracı Platformlar

Kripto para borsası eğer aracı kurumlar olmasaydı çok büyük bir çapa ulaşamazdı. Çünkü uluslararası sitelere girerken alıcılar zorlanırdı bu da piyasayı belirli sınırlar içinde tutardı. Ama aracı kurumlar işe dahil oldu ve küçük komisyonlar ile alıcıları bu küresel piyasaya dahil ettiler. Böylece devasa bir sistem oluştu, hatta neredeyse ekosistem. İlk dönemlerde belirsiz bir ilerleyişi ve yüksek dalgalanmaları olan bu piyasa son yıllarda rayına oturdu ve daha istikrarlı hareket ediyor.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: