FinansMAX

Krediyi Erken Kapatmanın Faydaları Nelerdir?

Krediyi Erken Kapatmanın Faydaları Nelerdir?

Krediyi Erken Kapatmanın Faydaları Nelerdir?

Bankadan ihtiyacınıza göre vade ve farklı tutarlarda krediler kullanılıyor. Bu kredilerin bitiş süresi sizlerin seçmiş olduğu vadeye bağlı olarak hesaplanıyor. Vadenin uzun olması faiz oranında değişikliğe neden olduğu gibi, vadenin kısa olması da uzun vadede belirlenen faiz oranından oldukça farklıdır. Faiz oranları sizlerin kullandığı vadeye ve tutara göre yıllık olarak hesaplanıyor. 25.000 TL ve 12 aylık bir vadeli bir kredi kullanıldığı varsayıldığında belirlenen faiz oranları oldukça düşüktür. 50.000 TL ve 36 ay kredi kullanıldığı varsayıldığında ise belirlenen faiz oranı daha yüksektir. Krediyi erken kapatarak hesaplanan faiz oranlarından kurtulma şansınız mevcuttur. Krediyi erken kapatmanın sağladığı faydalar şu şekildedir;

  • Öncelik olarak krediyi erken kapatmanın kişilere sağladığı en önemli faydalardan bir tanesi erken ödeme indirimidir. Sizler, kredinizi ne kadar erken kapatırsanız gelecek aylar için hesaplanan faizlerden kaçınabilirsiniz.
  • Erken ödeme işlemleri kredi alan kişilerin kredi notlarını da etkiler. Düzenli kredi ödemeniz kredi notunuzu yükseltirken, kredinizi vadesi gelmeden kapatıyor olmanız sizlere kredi notu konusunda büyük avantaj sağlar.
  • İhtiyaç kredisi başta olmak üzere birçok kredilerde yaptırılan ferdi kaza ve hayat sigortasının kalan tutarı krediyi kapattığınız an sizlere geri ödenir.

Krediyi Erken Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken ödeme esnasında yapılacak olan indirim tutarları Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği aracılığı ile hesaplanarak bildirilir. Düzenlenen yönetmelik ile ‘’kredinin tam kapanma tutarı taksit tarihi ile birlikte yapılıyor ise ve vadesi gelmiş olan taksit ödemeleri ile birlikte kalan anapara borcu hesaplanır ve bu zamana kadar alınmayan faiz, vergi, tahsil edilmesi gereken tutarlar tahsil edilir’’ ibaresi yer almaktadır.

Farklı Bir Kredi İle Kredi Borcu Kapanır mı?

Acil ihtiyaçlar göz önüne alındığında kredi kapatma işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi farklı bir kredi borcu ile kredinin kapanmasını sağlamaktır. Bankalar çeşitli dönemlerde müşterilerine borç kapatma kampanyası sunar. Bu kampanyaların faiz oranları size özel olmasından dolayı oldukça düşüktür. Kredi notunuzun yeterli olması bu avantajlardan yararlanmanıza olanak sağlar. Size uygun olan faiz oranı ile birlikte mevcut kredinizi kapatarak yeni bir tutar ve vade ile yeni kredinizi kullanabilirsiniz.