FinansMAX

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireylerin yaptıkları tüm finansal işlemlerinin ortak bir kurum tarafından (Türkiye’de Kredi Kayıt Kuruluşu) toplanıp analiz ettirilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama sistemine verilen isimdir. En basit tabiriyle kredi geçmiş olarak bilinmektedir. Banka ile ilgili yapılan tüm işlemlerin tek bir merkezde toplanması, bireylerin kredi başvuru süreçlerinde kolaylıkla kredi notlarının belirlenmesine neden olmaktadır. 1995 yılında 9 bankanın liderliğinde kurulan KKB, 2004 yılından beri bankalara Bireysel Kredi Notu hizmeti vermektedir. KKB’nin geliştirdiği ve kullandığı bu sistemde bankalar müşteri portföyleri hakkında daha detaylı bilgiler elde etme olanağına sahip olmaya başlamışlardır. Bu kredilendirme notu ile birlikte aslında bireyler bankalara, kredi ödeme alışkanlıklarını göstermiş ve bankaların anlaşma sağlanan bankacılık ürününde taahhütün yerine getirilip getirilmediğini kolay bir şekilde anlamalarını sağlamıştır. Diğer bir adıyla Findeks Kredi Notu, kredili mevduat hesapları dahil tüm kredi kartı borçlarına ait; borç durumuna, ödeme alışkanlığına ve kredi kullanım durumuna göre belirlenen bir sistem olarak bilinir.

Findeks Kredi Notu Puanlama Sistemi

Kredi puanlandırma sistemi 0 ile 1900 arasında bulunan bir değer ile ölçülmektedir. Kredi kullanımı yapacak olan kişinin notu 0’dan 1900’e doğru gittikçe risk seviyesi azalmakta ve kredi kullanımı söz konusu olmaktadır. Kredi notunun 0 olması bankalar açısından belirsizlik olarak nitelendirilir. Önünü göremedikleri ve sonunda ne olacağını tahmin edemedikleri için bankalar belirsizlik durumlarından hoşlanmazlar. Bu belirsizlik durumunda banka, birey ile ilgili kesin ve net fikirler edinemediğinden kredi kullanım onayı vermez. Bankadan kredi çekmek ya da kredi kartı almak için bankaların alt sınırları vardır. Bu alt sınırlar bankadan bankaya değişkenlik gösterse dahi Findeks Kredi Notu aralıkları şu şekilde olmalıdır:

  • 0 ile 699 puan grubunda yer alanlar ÇOK RİSKLİ
  • 700 ile 1099 puan grubunda yer alanlar ORTA RİSKLİ
  • 1100 ile 1499 puan grubunda yer alanlar AZ RİSKLİ
  • 1500 ile 1699 puan grubunda yer alanlar İYİ
  • 1700 ile 1900 puan grubunda yer alanlar ÇOK İYİ

Findeks Kredi Notu, 1500 ile 1900 puanlama grubu içinde yer alanlar kolay bir şekilde kredi alabilirler. KKB’nin belirlediği bu puan gruplarından 0 ile 1099 puan grubuna mensup olanların ise kredi alma durumları neredeyse imkansızdır. Ancak bu durum bankanın kendi insiyatifine kalmış bir durum olarak değerlendirilir. Bankaları en çok zorlamak grup ise 1100 ile 1499 puan aralığında olan bireylerdir.

Etiketler: