FinansMAX

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Para transferi için banka hesapları arasında para transfer işlemi dışında en çok kullanılan yöntemlerin başında kredi kartından havale işlemi gelmektedir.

Günlük hayatımızda oldukça aktif kullandığımız banka işlemlerini teknolojik gelişmeler ve internet bankacılığı aracılığıyla çok kolay halledebiliyoruz. EFT ve havale de para transferi işlemleri olup internet bankacılığı üzerinden işlem yapılabilmekte ve hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Böylece bankaya gitmeden kredi kartınız, ATM veya cep telefonunuz aracılığıyla işlemlerinizi yapabilirsiniz. En çok merak edilen sorulardan biri de kredi kartı ile para transferi yapılıp yapılamayacağıdır.

Kredi Kartı ile Havale Yapmak

Kredi kartınız üzerinden bir banka hesabına para transferi yapabilmeniz için, öncelikle kartınızın bu özelliğinin açık olması gerekmektedir. Bu özelliğin açık olup olmadığını öğrenmek için internet veya mobil bankacılık üzerinden para transferleri sekmesine bakmalısınız. Burada “Kredi Kartından Havale” şeklinde bir menü bulunuyorsa, kredi kartınızın para transferi özelliği açık demektir.

Kredi kartınız aracılığıyla aynı bankadaki başka bir hesaba ya da farklı bankadaki başka bir hesaba para göndermek oldukça kolay. Aynı bankadaki bir başka müşteriye para göndermek istiyorsanız bu havale olarak adlandırılır, farklı bir bankadaki bir hesaba para transferi yapmak istiyorsanız buna da EFT denir. Bazı bankalarda havale ya da EFT yaptığınızda işlem ücreti ödemeniz gerekmez ancak kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler için EFT ve havale işlem ücretleri talep edilir ve hatta diğer yöntemlere göre yüksek ücretlerdir.

Havale ve EFT işlemleri arasındaki fark dışında herhangi bir ilavesi bulunmuyor. Yapmanız gerekenler şu şekilde, internet bankacılığından veya mobil bankacılıktan para transferi sekmesine gelip kredi kartından havale/eft menüsüne girmelisiniz. Sonrasında ilgili yönlendirmeleri izleyerek işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalarda sekmelerde kredi kartından eft işlemi menüsü yoktur. Böyle durumlarda havale veya EFT işlemlerinden birini seçerek, paranın gönderileceği hesap olarak kredi kartınızı işaretlemeniz gerekmektedir. İşlem kredi kartınızın nakit avans limitini kullanarak ilerlediği için kartınızın nakit avans limitinin yeterli olduğundan emin olun.

Bu süreçte sizin banka müşterisi olarak geçmiş işlemleriniz baz alındığı için, kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ödemeniz para transferinin ilk şartı olup, borcunuz veya taksitiniz olması halinde para transferi işleminiz kısıtlanabilir. Ayrıca kartınız üzerindeki, herhangi bir para transferi blokajı da bu işlemi yapmanıza engel olabilir.

Etiketler: