FinansMAX

Kredi Kartı Harcamalarını Yönetmek İsteyenlere İpuçları

Kredi Kartı Harcamalarını Yönetmek İsteyenlere İpuçları

Günümüzde kredi kartları, dikkatli kullanıldığında pek çok avantaj sağladığı gibi kontrolün kaybedilmesi durumunda çılgınca yapılan alışverişlere ve sonrasında ödeme krizlerine sebep olabilir. Böyle durumlar yaşanmadan kredi kartı ile kazançlı alışveriş yapmak isteyen okurlarımız için birkaç ipucunu yazımızda bulabilirsiniz.

2021 yılının başlarında Bankalararası Kart Merkezi yayınladığı bir istatistikte ocak ayı itibariyle Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısını 76,5 milyon, banka kartı sayısını 140,2 milyon ve ön ödemeli kart sayısını da 44 milyon olarak vermişti. Ayrıca verilerin belirttiğine göre bu kartlar aracılığıyla 2021 ocak ayında gerçekleştirilen toplam ödeme tutarı yaklaşık 103 milyar TL olurken, bu tutar 2020 yılının Ocak ayına ilişkin verilere kıyasla yüzde 16 artış göstermiştir.

Giderek artış gösteren kredi kartı borçları sebebiyle kullanıcıların bilinçlenmesinin bir zorunluluk haline geldiği bugünlerde, sizlere kredi kartı harcamalarınızı yönetebilmeniz için birkaç ipucu derledik.

Geri Ödeme Yapacağınız Gerçeğini Unutmayın

İlk olarak kredi kartı harcamalarının her birinin sizin kendi paranız olduğunun farkına varmalısınız. Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz her harcama bir geri ödeme sorumluluğu da barındırır. Bunu bankadan borç almak gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bu sorumluluğun yerine getirilmemesi durumunda başınız ağrıyabilir, bankalarda kredi notunuz düşebilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için kredi kartı harcamaları yapılırken bir yandan da banka hesabınızın bakiyesine bir göz atmanız faydalı olacaktır. Kredi kartınızın limitini gelirinize göre ayarlamaya ve tam doldurmadan harcama yapmaya özen göstermelisiniz.

Kart Limitinize Dikkat Edin

Kredi kartınızın limitinin yüksek olması, eğer iflah olmaz bir alışveriş tutkunuysanız size oldukça pahalıya mal olabilir. Bazı durumlarda nakit akışını kolayca kontrol etmeye yarayan yüksek limitli kredi kartları, elinizde olandan fazlasını harcıyorsanız borçlanmanıza sebep olabilir. Bu sebeple fazla harcamalarınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız kredi kartınızın limitini düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Sitemizde bu konu ile ilgili pek çok makale mevcuttur.

Puanlarınızı Kullanmayı Öğrenin

Kredi kartının sağlamış olduğu avantajlar arasında puan sistemleri de yer almaktadır. Puanlar pek çok farklı şekilde karşımıza çıksa da para puan ve mil puan günümüzde en yaygın kullanılan puan sistemleridir. Bankalar kredi müşterisi tutabilmek ve müşterilerini etkileyebilmek adına puan aktiviteleri gerçekleştirir. Bu aktiviteler çok farkında olduğumuz şeyler değildir. Dolayısıyla harcama yaptıkça kazandığımız puanlar bir gün gerçekten işimize yarayabilir. Kredi kartı harcamalarını kontrol altına almak isteyen kullanıcılar için bu puanlar da kullanışlı olabilir.

Bildirimlerinizi Açın

Size harcamalarınız konusunda geri bildirim yapan bir uyarı sistemi olması kredi kartı harcamalarınızın farkına varmanız için güzel bir yoldur. Kendi harcamalarınızın takibini kolaylaştıran bu yöntem sayesinde kredi kartı limitinizin neresinde olduğunuzun bildirimi size gelir. Örnek olarak kart limitinizin üçte ikisini doldurduğunuzu gösteren bir bildirim harcamanızı frenlemenize yardımcı olabilir.

Düzenli Geri Ödeme ve Son Ödeme Tarihleri Yapın

Kredi kartlarında borçlanmanın önüne geçmenin en kolay yolu geri ödemenin düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Son ödeme tarihlerinin takip edilmesi ve geçirilmemesi de ayrıca banka kredi notu için önemlidir. Söz konusu olan son ödeme tarihi geçirilmeden en az asgari ödeme tutarı kadar bir ödeme yapmanız aşırı borç birikmesinin önüne geçer.

Kart Limiti Gibi Adet Limitiniz De Olsun

Bazı durumlarda birçok kredi kartı kullanıyor olmak çeşitli ödüller sağlaması sebebiyle size çekici bir seçenek gibi görünebilir. Ancak kredi kartı sayısı arttıkça geri ödenmesi gereken kredi kartı borcu ve harcanabilecek limit miktarı artar. Bu durumun gereksiz harcamalarınızı yükseltmesi de çok muhtemeldir. Dolayısıyla az sayıda ve tercihen tek kredi kartı gereksiz borçlanmanın önüne geçebilmektedir.

Ayrıca bu basit tavsiyelerin yanı sıra siz de kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz. Bu süreci yönetmek için tek ihtiyacınız olan şey kararlı olmaktır. Bol şans!