FinansMAX

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir – CVV Nedir

Cvv nedir ve  kart numarası nedir sorularınızın yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.Günümüzde artık tüm ödemelerimizi kredi kartları veya banka kartları ile gerçekleştirmekteyiz.Nakit taşımanın zorluğu ve internet ortamında alışveriş yaparken kredi kartlarının verdiği kolay ödeme yöntemleri sayesinde kredi kartı artık vazgeçilmezimiz.

Her ne kadar kolay ödeme yolları mevcut olsa da bazı durumlarda kredi kartı ile ödeme yaparken problemler yaşayabiliyoruz.Bu problemlerden biride güvenlik kodunun olmayışı yada kredi kartı güvenlik kodu nerede olduğunu bulamamamızdan kaynaklanır. Bilmeyenler için bu makalemizde cvv nedir , kredi kartı güvenlik kodu öğrenme ve güvenlik kodu olmadan alışveriş yapabileceğiniz siteleri sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartı CVV Nedir

Kart numarası nedir diye soranlara yanıt olarak CVV cevabı gelmektedir.Peki ya cvv nedir ?

CVV Türkçe de güvenlik kodu anlamına gelir.Kredi kartlarınında yer alan özel bir algoritma ile üretilmiş genellikle 3 bazı durumlarda ise 4 rakadan oluşan bir şifreleme kodudur.Kredi kartlarında kabartma yöntemi ile basılmış bir koddur ve eliniz ile temas yaparken bu kabartmayı ve rakamları hissedebilirsiniz.

Alışveriş sırasında güvenlik teyidi sağlayarak kredi kartı güvenliğini arttıran bir koddur cvv.Bu kod sayesinde alışverişlerimiz daha güvenli olmaktadır.Bu yüzden cvv nedir diyenler için en doğru ifade ile güvenlik kodu diyebiliriz.

Maestro kredi kartları harici tüm kartlar cvv kodu kullanır.Eğer kredi kartınız visa ise kartınızda cvv mevcuttur. Mastercard kredi kartına sahip olan kişiler ise CVC koduna sahiptir. Eğer kredi kartı cvc nedir diye soracak olursanız aslında birbirinden bir farkı yoktur , cvv ile aynı özelliklere sahip bir koddur.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Öğrenme

Alışveriş esnasında kredi kartınız ile ödeme yaparken sizden muhtemelen kredi kartı güvenlik kodunuzu isteyecektir.Eğer cvv nedir diyorsanız ve bu güvenlik kodunu bilmiyorsanız veya kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar bir fikriniz yok ise bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı güvenlik kodu öğrenmek için kartınızın arka yüzünü çevirin.Bu yüzde genellikle beyaz şeritte bir kaç rakam yazar.Bu kartların son 3 hanesi cvv olur.Bazı durumlarda ise güvenlik kodu 4 haneden oluşabilir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar ?

Birçok banka müşterisinin en sık sorduğu sorulardan biride kart guvenlik numarasi nerede yazar veya cvv nerede yazar sorularıdır.Bankaların müşteri hizmetlerinde çalışan arkadaşlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla özellikle garanti kart güvenlik kodu nerede yazar ve cvv nedir ziraat soruları müşteri temsilcileri dostlarımıza en sık gelen sorulardan birkaçı. Aslında bu sorularınızın cevabı çok basittir.Kredi kartı ve banka kartının güvenlik kodunu öğrenmeniz sadece bir kaç saniyenizi alacaktır.

CVV kodu nerede diye soracak olursanız tamda yukarıdaki resimde belirttiğimiz yerdedir.Kredi kartınızın veya banka kartınızın arka yüzünü çevirdiğinizde 3 haneden ve sadece sayıdan oluşan birkaç numara göreceksiniz.Bu numaralar sizin kartınızın cvv numarasıdır. Yani  kart guvenlik numarasi nerede yazar diye merak edenlerin tamda aradığı cevaptır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş

Kredi kartınızı uzun bir süredir kullanıyorsanız veya cüzdanınızda değilde sürekli cebinizde taşıyorsanız kredi kartı güvenlik kodunuz silinmiş olabilir.Bu durum genellikle taşınma esnasında oluşan aşırı sürtünmeden veya pantolonunuzla beraber yıkanmasından kaynaklı olabilir.

Eğer böyle bir durumla karşılaşır iseniz ve kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ise endişelenmeyin.Bankanızı arayarak durumu anlatabilir ve yeni bir kredi kartı talep edebilirsiniz.Ne yazık ki bankalar kredi kartı cvv silinmiş gibi olası problemlerde sizlere sistemden bakarak güvenlik kodunuzu söyleyemiyor.Güvenlik prosedürleri gereği onlarda sizin kartınıza ait cvv kodunu sistemlerinde görüntüleyemiyor.Bu durumda yapılacak tek çözüm ise yeni bir kredi kartı talep etmek oluyor.Kredi kartı başvurusu yaptığınızda aciliyet belirtirseniz kartınız kısa süre içerisinde size ulaşacaktır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Alışveriş Yapılabilir Mi

Her ne kadar güvenli bir işlem olmasa da günümüzde cvv22 istemeyen alışveriş sitelerini bulmak hiçte zor değil.Birçok büyük e-ticaret sitesi sizlerden kredi kartı güvenlik kodu istemeden alışveriş yapmanıza imkan sağlıyor. Genellikle bu siteler ebay gibi yurt dışı alışveriş siteleri olsa da Türkiye’de de cvv istemeyen alışveriş siteleri mevcut.

Örneğin Amazon TR alışveriş sırasında sizden güvenlik kodu istememektedir.

Bu makalemizde sizlere kredi kartı güvenlik kodu ve cvv nedir detaylı açıklayarak hakkında ihtiyacınız olabilecek bilgileri paylaştık.Dilerseniz bir önceki makalemiz olan 3D Secure olmayan alışveriş siteleri başlığına tıklayarak cep telefonuna sms göndermeyen alışveriş sitelerini öğrenebilirsiniz.

Etiketler: