FinansMAX

Kredi Kartı Borcu Ödenmez ise Ne olur ?

Kredi kartı borcu ödenmez ise ne olur merak mı ediyorsunuz ? Olabilecek tüm senaryoları bu makalede bulabilirsiniz.Eve haciz gelirmi , dava açılırmı gibi sorularınızın yanıtını da yine bu makalede bulabilirsiniz.

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız araçlardan biri olan kredi kartları adeta paranın yerine geçmiş ve hepimizin yanında bulunmaktadır. Parayla yapabileceğimiz tüm alışverişlerimizi kolay olduğu için ve borçlanabileceğimiz için kredi kartları ile yapmaktayız. Ancak kredi kartı borcumuzun birikmesi ve ödeyememiz durumunda nasıl durumlar ile karşılaşabileceğiniz bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi ?

Yeni kredi kartı almış kişilere bankalar onlara güvendiklerini belirtmek için vatandaşların kredi notlarını ve kredi limitlerini yükseltirler.Borçlarını ödemeyen kişiler için ise belirlenen bazı süreler vardır.Ayrıca bankanın insiyatifine bağlı durumlarda bulunmaktadır.Öncelikle kredi kartı borcu ödemeyen kişiler,ilk bir ay geciktirdiğinde uyarı alır ve mesajlar ile borcunun ödemesi bildirir.

Takip eden ikinci ay içerisinde de ödeme alınmaması durumunda kişi sürekli aranarak banka tarafından,borçların ödenmesi ve aksi taktirde yasal işlem başlatacağı,takibe gireceği,kredi notunun düşüceği kredi kartının alışverişlere kapatılacağı belirtilir. Bu uyarılara aldırış etmeden kredi kartı borcu ödenmez ise neler olur diyerek kişi hiçbir şekilde ödeme yapmıyor ise ilerleyen süreçlerde kişi için yasal işlemler başlatılır ve takibe alınır.

Ayrıca ilk 2 aydan sonra bankalar bazı durumlarda müşterilerine ayrıcalık tanıyarak,borçları ödemesine yardımcı olabilmektedir.Ancak bunu her banka her müşteriye yapmamaktır. Kısa süre önce bende böyle bir durum ile karşılaşmıştım ve banka borcumu ödeyemediğim için kredimi yapılandırmıştı. Böylece  hem taksitlerim düşürülmüş hemde kredim 1 ay erteletilmişti.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda,belirli zaman dilimlerinde kişiden ödeme yapılması,banka tarafından bilgilendirilmesi,kredi kartının alışverişlere kapatılması ve son olarak kişi hakkında yasal işlem başlatılması olarak sırasıyla işlemler devam eder.

Genellikle birbirini takip eden ilk 2 ayın ödemesi oldukça önemlidir.Bu iki ay hirbir şekilde ödeme yapılmaması durumunda banka kişiyi takibe alır ve ödeme yapmasını söyler.Eğer kişi tüm olanlara rağmen kredi kartı borcunu ödemiyor ve uyarılara kulak asmıyor ise ve üzerinden bir ki dönem geçer ise bu sürede kişinin kredi kartı alışverişlere kapatılır.

İcra takibi başlatıldıktan sonra borçların ödenmemesi durumunda icra işlemi için eve memurlar gönderilir.Bu kişiler,ev içerisinde kişinin yaşamını etkilemeyecek ve değerli bulduları eşyaları alabilme hakkına sahiptir.Kişinin borcuna veya borcunun bir miktarına karşılık bu işlem uygulanır.

Ayrıca kişi adına ev,araç var ise bunlara ipotek konulabilir.İpotek sayesinde ev ve araçların satılması imkansız hale gelir.

Ticari Kredi Borcu Ödenmez İse Ne Olur ?

*Ticari kredinin ödenmemesi durumunda,normal kredi kartı gibi aynı işlemler uygulanır.

*Bu sefer işlemler firma sahibi kişi ve firmaya yönelik olmaktadır.

*Ticari kredinin icralık olma durumu,kişinin kredi notunun düşmesine ve ileride borç ödense dahi kredi almada zorluklar çekilebilmektedir.

*Ayrıca icra durumunda kişinin firmasına,evine veya aracına ipotek konulabilmekte ve değerli bulunan eşyalar,evraklar,eserler bu durumda icra memurları tarafından alınır.

 

 

Etiketler: