FinansMAX

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Günlük hayatta birçok kez kredi kartımızı kullanıyoruz. Online alışverilerimizde , market alışverişlerinde , ticarette hatta artık seyahatlarımız da bile taksideyken kredi kartı ile ödeme yapıyoruz. Her geçen gün kredi kartı kullanımı artmakta ve bununla beraber birçok kişide ödeme problemleri yaşanmaktadır.

Bu gibi ödeme güçlüğü çektiğimiz zamanlarda kredi kartı borcu ödeme işlemini gerçekleştiremezsek bankamız bize yaptırım uygulayabilir. Bu yaptırımlar kredi kartı borcu ödememize göre değişebilir ve genellikle ilk olarak kredi kartı blokesi konur.Bu geçici bir işlemdir ve banka tarafından güvenlik nedeniyle uygulanan bir admdıır.

Ayrıca nadir rastlanan bir durum olsa da bazı durumlarda bankamız güveliğimiz için durduk yere kredi kartımıza bloke koyabilir.Bu durumlar kredi kartımızı taktığımız bir atmde kart kopyalama işlemi yapıldıysa veya benzer şekilde kötü niyetli kişilerin eline geçtiyse uygulanır. Bu durumda mutlaka ilk olarak müşteri temsilcinizi arayarak bilgi talep ediniz.

Kredi Kartı Blokesi Nedir ?

Basitçe açıklamak gerekirse kredi kartı blokesi kart sahibinin harcama yapmasını engellemek için borcunu ödeyene kadar yaptırım olarak uyguladığı bir bloke işlemidir.Bu sayede kredi kartı borcu sahibi ne bir uyarı mesajı verilmiş olur. Borcunu ödeyene kadar sadece o bankanın kredi kartını kullanamaz ancak diğer bankalardaki var olan kredi kartlarını kullanmaya devam edebilir.

Kredi kartı blokesi  genellikle borç ödene kadar bu bloke devam eder. Süreli yapılan kredi kartı blokeleri ise 3 aya kadar sürebilir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur

Kredi kartı bloke nedenleri için sayabileceğimiz birçok neden var ancak aslında hepsininde sebebi aynı.Bilinçsiz harcamalar bunun en büyük sebebidir. Kredi kartının bir para olduğunu unutup ve kredi kartı borcunun aslında bizim borcumuz olduğunu unuttuğumuz için harcamalarımızı düşünmeden yapıyoruz.

Bir anda yükselen  borç miktarları beraberinde bizlere ödeme zorluğu getirmektedir.Kredi kartı borcunu ödeyemediğimiz durumlarda ise banka tedbir amaçlı kredi kartı kısıtlama işlemini uygular.

Bu sayede aslında banka bizim daha fazla borç yapmamızı engeller. Böylece hem kendi parasını koruma altına alır hemde bizim borcu ödeyene kadar yeni borçlar yapmamızı engeller.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Borcunuzun gecikme süresine göre bloke kaldırma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Eğer borcunuzu 30 gün boyunca ödemediyseniz bankanız size asgari borcunuzu ödeyene kadar kredi kartı blokesi uygular.Kredi kartınızın asgari borcunu ödeyene kadar kredi kartınızı kullanamazsınız. Bu borcu öderseniz 24 saat içerisinde kredi kartı blokeniz kalkacaktır.

Eğer kredi kartı borcunuzu 90 gündür ödemiyorsanız bu durumda kredi kartı bloke kaldırma süresi değişebilir.İlk olarak bu durumda banka kredi kartınızın tamamını ödemenizi ister ve toplam borcunuzu ödeyene kadar kredi kartınıza bloke koyar. Borcu ödeyene kadar hiçbir işlem yapamazsınız.Kredi kartınızın toplam borcunu ödedikten sonraki ilk iş günü içerisinde kredi kartınızın blokesi kalkacaktır.

Hızlı Kredi Kartı Blokesi Kaldırma Yöntemleri 2019

Eğer borcunuzu ödediğiniz halde kredi kartı blokesi hala kalkamışsa bu durumda birşeyler ters gitmiş olabilir. Normal durumlarda kredi kartı borcunuzu ödediğiniz takdirde blokeniz kalkacaktır. Bu gibi durumlarda mutlaka bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı bloke kaldırma süresini hızlandırmak istiyorsanız yine aynı şekilde müşteri temsilcinizi le görüşmek süreci oldukça hızlandıracaktır.

Unutmadan size söylemeliyiz ki kredi kartınızın bloke olması kredi notunuzu düşürecek bir uygulamadır.Bu nedenden dolayı ileriki süreçte kredi başvurularınız reddedilebilir veya kredi miktarlarınızda ciddi oranlarda düşmeler meydana gelecektir.

Müşteri Hizmetleri İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi kartı borcunuzu ödediniz ve hala kredi kartı blokeniz kalkmadı mı ? Bu durumda mutlaka bağlı olduğunuz bankanın müşteri temsilcini arayarak durumunuz hakkında bilgi isteyiniz.Ayrıca hızlanmasını istediğinizi söyleyerek kredi kartı bloke süresini hızlandırabilirsiniz.

Genellikle borç ödendikten 24 saat sonra kredi kartı borcunuz kalkacaktır. Eğer 24 saat dolmuş ve hala kalkmadıysa bankanızın şubesine giderek durumu anlatabilir ve onlardan yardım isteyebilirsiniz.

Etiketler: