Kredi Kartları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartınızın minumum ödeme tutarını ödeyerek borç yükünüzü hafifletebilirsiniz.Kredi kartı asgari ödeme tutarı hakkında bilgi edinin.

Kredi kartı asgari ödeme nedir, kredi kartı asgari ödeme hesaplama.Banka müşterilerinin büyük birçoğunluğu düzenli olarak kredi kartı ile harcamalar yapıyor ve limitleri dahilinide yaptıkları harcamaları taksitler ile ödeyerek ödeme kolaylığını seçiyor.Nakit akışını kontrolünde tutmak isteyen kredi kartı kullanıcıları ay sonu kesilen ekstrelerinde belirlenen kredi kartı borçlarını asgari ödeme tutarında ödeyerek bütçesini rahatlatabiliyor.

Peki kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir ? Bu makalemizde sizlere kartınızın asgari ödemesinin nasıl hesaplandığını ve minumum ödeme miktarınızı ödeyerek nasıl ekstre atlatabileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı belirli bir limit dahilinde isminize özel tanımlanan bir bankacılık ürünüdür. Sizi diğer bankalardaki limitlerinize göre çalıştığınız banka size bir kredi kartı tahsis eder. Bu kart limitine göre limit ne kadar ise dilerseniz bu limiti alış verişlerinizde kullanabilir, dilerseniz de kartınızdaki nakit para çekebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri kartınızın limiti dahilinde gerçekleştirebilirsiniz. Limit haricinde bir harcama yapmanız söz konusu olamaz.

Kredi Kartı Borcu Minumum Ödeme Hesaplama

Kredi kartı harcamalarınızı her ayın belirli günleri ödemek zorundasınız. Bunu banka belirler. Yani hesap kesim tarihi ne zaman ise size verilen sürede o ay içinde harcadığınız kredi kartı ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir.

Kabul gören harcamalarınızın tümünü ödemenizdir. Ancak bazı durumlara kredi kartınızın tümü ödemeniz imkansız olabilir. Böyle durumlarda kredi kartı asgari ödeme karşımıza çıkıyor. Kredi kartı asgari ödeme tutarı sayesinde ödemelerinizi sıkışmadan yapabilmeniz mümkün oluyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme nedir sorusu aslında kredi kartı aktif kullanan kişilerin bile çok net bilmediği bir sorudur. Bunu şöyle açıklayabiliriz kredi kartı asgari ödeme nedir sorusuna kredi kartı borcunuzun belirli bir oranının ödenmesidir diyebiliriz. Yani yasaya göre yeni kartlar ve eski kartlar için asgari ödeme oranı farklı olsa da bir örnekler açıklamak gerekirse, diyelim ki kredi kartı harcamanız o ay için 1000 tl. Ancak siz bütçeniz gereği o ay 1000 tl ödeyemiyorsanız.

Ancak hiç ödeme yapmamanız da sizi gecikmeye sokacaktır. Yani diğer bankalarda ki kredibilitenizi dürecektir. Böyle durumlarda kredi kartı asgari ödeme tutarı devreye giriyor. Asgari ödeme tutarı sayesinde kartınız eski bir kart ise %20’sini yani 200 tl’sini ödemeniz yeterli oluyor. Kalan borç tabi ki silinmiyor. Bir sonraki aya devretmiş oluyor. Ancak en azından sıkışık olduğunuz o ayı gecikmeye girmeden asgari ödeme tutarını yaparak atlatmış oluyorsunuz.

Asgari Ödeme Yapmazsam Ne Olur?

Kredi kartı asgari ödeme sizi kurtaracak bir ödemedir. Bu durumda yani asgari ödeme yaptığınız durumda gecikmeye girmekten kurtulmuş olursunuz. Hiçbir şekilde kredi kartınızı ödemezseniz yani asgari borcunu dahi ödemezseniz bu durumda,

  • Bankada gecikmeye girmiş olursunuz
  • Kredi kartı limitiniz bir süreliğine kapatılabilir
  • Diğer bankalarda kredi notunuz düşer

Görüldüğü üzere kredi kartı asgari ödeme bankalar arasındaki puanınızı etkileyen bir ödemedir. Bu ödemeyi yapmadığınız durumda siciliniz olumsuz yönde etkilenir.

Asgari Ödeme Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yasaların belirlediği bir tutardır. Buradaki en önemli ayrım kartınızın yeni ya da eski olmasıdır. Yani siz eski bir kredi kartı müşterisi iseniz bu durumda ortalama olarak %

20-25 şeklinde bir asgari ödeme yaparsınız. Ancak yeni bir kredi kartı müşterisi iseniz bu durumda ödeyeceğiniz tutar %35-40 seviyesinde olacaktır. Bu durum tamamen kanuna göre belirlenmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı